Ponad jedna piąta (22 proc.) ogłoszeń na Pracuj.pl była skierowana w 2021 r. do specjalistów z obszaru IT. Przy rekordowej liczbie prawie 974,3 ogłoszeń opublikowanych na portalu w zeszłym roku, oznacza to, że specjaliści IT mieli do wyboru 214,4 tysięcy ofert. To prawie trzykrotnie więcej niż w pierwszym roku pandemii, która początkowo wywołała tąpnięcie w rekrutacji. Potem jednak popyt na specjalistów IT szybko odbił a od początku 2021 r. bił już historyczne rekordy.

Czytaj więcej

Rekrutacyjna gorączka trwa i szybko nie minie. W 2022 może paść rekord

Jak wynika z analiz Pracuj.pl do ubiegłorocznego rekordu ofert w IT przyczyniły się w dużym stopniu firmy z tego sektora, które

awansowały na pierwsze miejsce w grupie najbardziej aktywnych rekrutacyjnie branż. (Pochodziło od nich 99,8 tysięcy ofert, czyli co dziesiąte ogłoszenie na Pracuj.pl).

Jednak nie tylko one szukały specjalistów IT- można przypuszczać, że do nich kierowały też sporo ogłoszeń firmy z branży finansów i bankowości, które uplasowały się na drugim miejscu (97,5 tys. ofert) w rankingu aktywności rekrutacyjnej.

Boom w cybersecurity

Historyczne rekordy pobiły też w minionym roku portale specjalizujące się w ofertach z obszaru IT. No Fluff Jobs pochwalił się ponad trzykrotnym (o 236 proc.) wzrostem liczby opublikowanych tam ofert, których liczba sięgnęła niemal 91 tys.- w dużej mierze dzięki gorączce rekrutacyjnej w IV kwartale, na czele z grudniem. Najwięcej, prawie 55 proc. ogłoszeń na portalu, kierowano do developerów - (Backend, Frontend i Fullstack) - ale z kolei największe wzrosty zapotrzebowania notowano na specjalistów z obszaru Security (366 proc.) i AI (356 proc.), na których zapotrzebowanie będzie z roku na rok coraz bardziej rosnąć. Silne wzrosty No Fluff Jobs notował też kategoriach, które nie wymagają stricte znajomości kodu- m.in. w obszarze Product

Management (315 proc.) UX/Design (243 proc.) I Business Analysis (159 proc.).

Z kolei serwis inhire.io mówi o dwukrotnym wzroście liczby ofert w porównaniu z 2020 r.- do 75 tysięcy. - Oznacza to, że zapotrzebowanie na doświadczonych pracowników IT rośnie w szybkim tempie -komentują przedstawiciele portalu zaznaczając, że firmy szukały głównie midów i seniorów.

Dobre prognozy na 2022 r.

Ten rok powinien być dla specjalistów IT równie dobry. Potwierdza to raport płacowy firmy rekrutacyjnej Hays Poland. Według niego, w 2022 roku 99 proc. pracodawców z branży IT planuje rekrutacje i aż 77 proc. z nich przyznaje, że spodziewa się trudności w pozyskiwaniu pracowników.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT ze szkoły programowania Kodilla.com, zwraca uwagę, że według badania Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, tylko w jednym kwartale polskie firmy są w stanie zatrudnić ok. 14,5 tys. specjalistów z różnych obszarów IT. - Gdyby taki wzrost zatrudnienia udałoby się utrzymać przez cały rok, na rynku pracy pojawiłoby się kolejne 60 tys. miejsc pracy dla programistów - prognozuje Magdalena Rogóż.

Czytaj więcej

Pracodawcy muszą już otwierać się na juniorów