1,37 mln wolnych miejsc pracy było w trzecim kwartale br. do obsadzenia w Niemczech i nie udało się na te miejsca znaleźć pracowników - podał Eurostat. To aż 3,3 łącznej liczby miejsc pracy. Jak na tę porę roku to rekord – pisze Business Insider Polska.

I nie tylko w Niemczech jest taka sytuacja. Historyczny rekord liczby wakatów w historii pomiarów (od 2001 r.) - odnotowały: Holandia, Belgia, Irlandia, Austria, Portugalia i Szwajcaria. W Czechach na obsadę czeka aż 5,1 proc. wszystkich miejsc pracy. Paradoksalnie może to być efekt pandemii, kiedy pracodawcy musieli zwiększać zatrudnienie, bo nigdy nie wiadomo, ile osób pójdzie na kwarantannę.

Dla tych pracowników w Polsce, którzy nie mogą od swojego pracodawcy uzyskać podwyżki, a i inny pracodawca nie śpieszy, aby oferować lepsze wynagrodzenie, perspektywa wyjazdu do Niemiec, Wielkiej Brytanii, lub Holandii, gdzie miejsc pracy czeka najwięcej, jest obecnie bardzo kusząca. Tym bardziej, że w Polsce siła negocjacyjna pracownika względem pracodawcy jest o wiele niższa niż w większości krajów Unii, bo nieobsadzonych miejsc pracy było u nas zaledwie 1,2 proc. w trzecim kwartale – pisze Business Insider Polska.

W Polsce 152,8 tys. brakuje pracowników, tymczasem w Niemczech potrzebują aż 1,37 mln, w Holandii 373 tys., w Czechach 234 tys., w Belgii 196 tys. i nawet w Austrii wakatów jest więcej niż w Polsce, bo 162 tys.

Kogo potrzebują do pracy w Europie? Czytaj na Business Insider Polska.