Sprawa Banasia: 44,8 proc. Polaków chce dymisji Kamińskiego

44,8 proc. uczestników sondażu SW Research dla rp.pl jest zdania, że Mariusz Kamiński powinien stracić stanowisko w związku ze sprawą Mariana Banasia.

Aktualizacja: 06.12.2019 11:47 Publikacja: 06.12.2019 11:15

Mariusz Kamiński, minister koordynator służb, szef MSW

Mariusz Kamiński, minister koordynator służb, szef MSW

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Marian Banaś jest bohaterem afery związanej z niejasnościami dotyczącymi oświadczeń majątkowych obecnego prezesa NIK, byłego ministra finansów i byłego szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Jak ujawnili dziennikarze "Superwizjera" Marian Banaś wynajmował posiadaną przez siebie do niedawna kamienicę w Krakowie poniżej ceny rynkowej, a w budynku działał hotel z pokojami "na godziny" prowadzony przez osoby związane z krakowskim półświatkiem. W reportażu przedstawiono m.in. jednego z prowadzących hotel, który w obecności dziennikarza dzwoni "do Banasia" i pyta go, jak ma zareagować na obecność dziennikarza.

"Rzeczpospolita" ujawniła, że jeden z najbliższych współpracowników Mariana Banasia z czasów jego pracy w Ministerstwie Finansów miał kierować mafią VAT-owską. Pod takim zarzutem siedzi w areszcie. Sprawa dotyczy Arkadiusza B., szefa Krajowej Szkoły Skarbowości, oraz Krzysztofa B., dyrektora Departamentu Kontroli Celnej, Podatkowej i Kontroli Gier Ministerstwa Finansów. Kierowana przez nich grupą przestępcza, poprzez sieć spółek, zarejestrowanych m.in. w Czechach, fikcyjnie handlowała sztuczną biżuterią oraz tarcicą i w ciągu blisko czterech lat wyłudziła 5 mln zł VAT (zarzuty ma łącznie 15 osób).

"Rzeczpospolita" ujawniła także kulisy umowy, na podstawie której Marian Banaś stal się posiadaczem krakowskiej kamienicy, darowanej mu przez byłego żołnierza AK, bardzo korzystnej dla szefa NIK.

Kim naprawdę był Henryk Stachowski, od którego Banaś otrzymał nieruchomość, piszemy w artykule "Prawdziwa historia darczyńcy Mariana Banasia".

28 listopada, po zapoznaniu się przez premiera Mateusza Morawieckiego z raportem CBA ws. oświadczeń majątkowych Banasia, prezes PiS Jarosław Kaczyński i wiceprezes PiS Mariusz Kamiński na spotkaniu z Banasiem mieli przekazać mu, że oczekują, iż szef NIK poda się do dymisji.

29 listopada NIK poinformował jednak, że prezes tej instytucji nie podjął decyzji ws. ewentualnej dymisji.

4 grudnia Marian Banaś poinformował, że zamierza kontynuować swoją misję na stanowisku prezesa NIK. Dodał, że jeśli zajdzie taka potrzeba, zrzeknie się przysługującego mu immunitetu.

Opozycja zwraca uwagę na to, że mimo iż od kilku lat Banaś zajmował wysokie stanowiska w administracji, służby nie prześwietliły dokładnie sprawy jego oświadczeń majątkowych, a kontrola CBA w tej sprawie trwała aż pół roku i zakończyła się w momencie, gdy Banaś był już przewodniczącym NIK.

Od 2015 roku ministrem koordynatorem służb specjalnych jest Mariusz Kamiński. Od połowy 2019 roku Kamiński łączy to stanowisko z teką ministra spraw wewnętrznych.

Uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl zadaliśmy pytanie "Czy w związku ze sprawą Mariana Banasia stanowisko powinien stracić koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński?".

Na tak zadane pytanie "tak" odpowiedziało 44,8 proc. respondentów.

Przeciwnego zdania jest 18,6 proc. ankietowanych.

36,6 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

- Utratę stanowiska przez Kamińskiego popiera połowa mężczyzn i ponad 40% kobiet. Odsetek osób będących tego zdania wzrasta wraz z wiekiem respondentów (z 28%w najmłodszej grupie do 55% w najstarszej). Zmianę na stanowisku koordynatora służb specjalnych popiera co druga osoba z wyższym wykształceniem, 57% osób mieszkających w miastach liczących od 200 do 499 tys. obywateli oraz częściej niż co druga osoba zarabiająca powyżej 5000 zł - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak z SW Research. 

Pozostało 82% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Hanna Gronkiewicz-Waltz idzie do PE. Była prezydent Warszawy przyjmie mandat
Polityka
Powódź w Polsce. Jak Donald Tusk przejął narrację i pokazał sprawczość
Polityka
List otwarty w obronie dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro
Polityka
Marcin Kierwiński składa mandat do PE. Kto go zastąpi?
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Polityka
Senator Krzysztof Kwiatkowski: Jestem pod wrażeniem mobilizacji ludzi niosących pomoc