Deprecjacja bolivara względem wirtualnego środka płatniczego, który może być wykorzystywany jedynie do zawierania transakcji w świecie World of Warcraft, obrazuje skalę kryzysu gospodarczego w jakim pogrążona jest Wenezuela. Jeszcze w sierpniu 2017 roku złoto z World of Warcraft było jedynie dwa razy droższe od bolivara. 

Jak wylicza serwis Fortune.com obecnie 1 dolar jest wart ok. 68915 bolivarów. Jednocześnie za 1 dolara można kupić ok. 10152 jednostek złota w World of Warcraft. 

Sytuacja wygląda jeszcze gorzej dla bolivara, jeśli uwzględnić jego czarnorynkowy kurs, który ma obecnie wynosić niemal 637 tys. bolivarów za jednego dolara. Przy tych szacunkach wirtualne złoto w World of Warcraft jest warte 62 razy więcej od używanej w realnym świecie waluty Wenezueli.

Przyczyną kryzysu gospodarczego, w którym pogrążona jest Wenezuela, jest spadek cen ropy na światowych rynkach, do którego doszło kilka lat temu w połączeniu z silnym uzależnieniem gospodarki Wenezueli od eksportu ropy (Wenezuela dysponuje największymi zasobami ropy naftowej na świecie). Zmniejszenie się wpływów ze sprzedaży ropy naftowej zaczęło napędzać inflację w Wenezueli. Obecnie w kraju tym brakuje podstawowych produktów - w tym żywności i leków.

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro, który w tym roku ubiega się o reelekcję, za kryzys w kraju obwinia państwa zachodnie, przede wszystkim USA.