Mularczyk: Twierdzenie, że przepis nie jest zgodny z konstytucją, nie należy do komercyjnych mediów i do Gersdorf

- Dzisiaj twierdzenie, że jakiś przepis nie jest zgodny z konstytucją, nie należy do komercyjnych mediów i do pani Gersdorf - powiedział Arkadiusz Mularczyk z Prawa i Sprawiedliwości, komentując konflikt dotyczący reformy wymiaru sprawiedliwości i zmian w Sądzie Najwyższym. - Nikt nie złożył wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie - zauważył.

Aktualizacja: 04.07.2018 09:33 Publikacja: 04.07.2018 09:20

Arkadiusz Mularczyk

Arkadiusz Mularczyk

Foto: rp.pl

qm

- Jeśli ustawodawca podjął uchwałę, że w wieku 65 lat ktokolwiek przechodzi w stan spoczynku, powinien się do tego stosować. Takie jest prawo - stwierdził Mularczyk w rozmowie z Radiem Kraków. - zisiaj twierdzenie, że jakiś przepis nie jest zgodny z konstytucja, nie należy do komercyjnych mediów i do pani Gersdorf. Nikt nie złożył wniosku do TK w tej sprawie. Bądźmy poważni - dodał, komentując przeniesienie w stan spoczynku prof. Małgorzaty Gersdorf, pierwszej prezes Sądu Najwyższego.

- Jestem zszokowany dyskusją, że ta ustawa nie obowiązuje wobec tych sędziów, ta ustawa jest niezgodna z konstytucją, ma być zaskarżona do Trybunału Sprawiedliwości UE. Widać opór części środowisk przed stosowaniem tej ustawy. To podważanie zaufania do systemu sądownictwa - ocenił poseł PiS. Zaznaczył, że "twierdzenie, że ta ustawa nie obowiązuje i jest niekonstytucyjna, jest nieuprawnione".

- To tak, jakby część społeczeństwa nie chciała się podporządkować ustawie. Dzisiaj tak mamy. Ludzie od stosowania prawa nie chcą się mu podporządkować - powiedział Mularczyk.

Pytany o to, co stanie się, gdy spór o wymiar sprawiedliwości z Komisją Europejską nie zakończy się po myśli rządu PiS, Mularczyk stwierdził, że "dzisiaj nie chodzi o wymiar sprawiedliwości".

- Proszę zobaczyć na linkowanie tych środowisk z Komisją Europejską. Jest wsparcie totalnej opozycji powiązanej z Donaldem Tuskiem. Dzisiaj nie chodzi o wymiar sprawiedliwości. To element walki biurokratycznych elit UE z polskim rządem. To element walki. To batalia o przyszłość Polski i UE. Unia trzeszczy w szwach - przekonywał.

- Jest protest wobec polityki UE dyrygowanej przez Niemcy. Chodzi o uchodźców. Mamy wielki spór, czy kraje narodowe mają prawo do polityki wewnętrznej, reform, czy ma być tak, jak chcą biurokraci unijni. Oni chcą decydować, co jest dobre dla społeczeństw. Trzeba wiedzieć, że nie ma równych kryteriów. One zależą od siły danych krajów w strukturach europejskich. Dzisiaj mamy próbę sił. Sprawa kontroli reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce to walka starych struktur UE z rządem PiS i nowymi rządami, które kontestują rzeczywistość stworzoną przez Angelę Merkel i Komisję Europejską - mówił w Radiu Kraków Arkadiusz Mularczyk.

Polityka
Sondaż: Któremu kandydatowi na prezydenta Polacy powierzyliby oszczędności?
Polityka
Marek Migalski: Personalizacja wyborów prezydenckich
Polityka
Znów zamieszanie z finansami PiS. Brak ważnych dokumentów w PKW
Polityka
Dr Anna Materska-Sosnowska o debacie: Rafał Trzaskowski zmęczony. Krzysztof Stanowski żenujący
Polityka
Hołownia krytykuje zachowanie Trzaskowskiego. „Głupota, wykorzystanie człowieka”