Pat po szwedzkich wyborach

Wbrew oczekiwaniom antyimigranckie ugrupowanie Szwedzcy Demokraci nie osiągnęło zapowiadanego sukcesu. Ale z utworzeniem rządu mogą być duże problemy.

Publikacja: 10.09.2018 19:28

Umiarkowana Partia Koalicyjna (Moderaci) będzie trzecią siłą parlamentu z 70 mandatami. W porównaniu

Umiarkowana Partia Koalicyjna (Moderaci) będzie trzecią siłą parlamentu z 70 mandatami. W porównaniu z poprzednim składem Riksdagu straci 14 posłów

Foto: AFP

Szwedzkie wybory zakończyły się bez wyraźnego zwycięzcy. Nie jest nim blok lewicowy, czyli socjaldemokraci premiera Stefana Löfvena, ani Umiarkowana Partia Koalicyjna. Żadne z tych ugrupowań nie uzyskało zdecydowanej przewagi, która pozwalałaby na w miarę szybkie utworzenie rządu koalicyjnego. Nie przeszkodziło to jednak liderom tych bloków na ogłoszenie się zwycięzcami.

Sukces zadeklarował też Jimmie Akesson, lider nacjonalistycznego, antyimigracyjnego i antyunijnego ugrupowania Szwedzcy Demokraci. Partia otrzymała 17,6 proc. poparcia, prawie 5 pkt . więcej niż w poprzednich wyborach. W 349-miejscowym parlamencie będzie miała 62 mandaty, choć oczekiwania i niektóre sondaże wskazywały na wyższy wynik. W poniedziałek Akesson zaoferował współpracę przewodniczącemu Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, Ulfowi Kristerssonowi. Ten jednak, podobnie jak liderzy innych ugrupowań, odrzuca jakiekolwiek współdziałanie z nacjonalistami.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Polityka
Wymazać Kościuszkę z pamięci. Jak „russkij mir” połyka Białoruś
Polityka
Waszyngton wymusza cięcia w programach pomocowych dla imigrantów
Polityka
Urojenia Donalda Trumpa o RPA
Polityka
Tym razem wybory w Rumunii nie zostaną unieważnione. Jest decyzja sądu
Polityka
Europejscy dziennikarze: Węgierski Fidesz planuje delegalizację wolnych mediów