Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zdecydował, że nie będzie dopuszczał do zadawania pytań w trakcie głosowania poprawek do projektu ws. zaostrzenia kar za pedofilię.

W głosowaniu wzięły udział tylko dwie posłanki PO (Bożenna Bukiewicz i Danuta Pietraszewska - poparły nowelizację). Nowelizację poparło natomiast 11 posłów klubu PSL-UED (dwoje wstrzymało się od głosu), 15 posłów klubu Kukiz'15 i czterech posłów Konfederacji.

Przeciw nowelizacji zagłosowało troje posłów koła TERAZ!.

Nowelizacja Kodeksu karnego, opracowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadza maksymalną karę 30 lat więzienia wobec osoby winnej zgwałcenia dziecka, a w niektórych przypadkach sprawcom czynów pedofilskich będzie grozić bezwzględne dożywocie.

Na mocy nowelizacji najpoważniejsze zbrodnie pedofilskie nie będą się przedawniać. Winni czynów pedofilskich nie będą mogli również liczyć na karę w zawieszeniu.

Nowelizacja nie podnosi natomiast tzw. wieku zgody - za pedofilię nadal uznawane będą stosunki seksualne z osobami do 15 roku życia.

Nowelizacja przewiduje też likwidację kary 25 lat więzienia wolności jako odrębnego rodzaju kary. Zamiast tego sądy będą mogły skazywać na kary od miesiąca do 30 lat więzienia.

Nowelizacją obecnie zajmie się Senat.