Według badania exit poll przeprowadzonego przez IPSOS PiS wygrał wybory do PE uzyskując 42,4 proc. głosów co ma przełożyć się na 24 mandaty w nowym Parlamencie Europejskim.

- Wygraliśmy, ale niech to skłoni nas do ciężkiej pracy przed wyborami parlamentarnymi - mówił Jarosław Kaczyński.

- Doceńmy ten dzień. Przed naszymi europarlamentarzystami ogromne zadanie. Jesienią musimy zwyciężyć po raz kolejny. To ogromne wyzwanie - dodał prezes PiS podkreślając, że jesienią trzeba "zwyciężyć bardziej niż teraz".

Prezes PiS podziękował też wszystkim, którzy wzięli udział w kampanii wyborczej.

- Dziękujemy wszystkim, którzy nas poparli, czyli poparli dobrą zmianę, poparli to wszystko co nasz rząd uczynił, ale także poparli perspektywę kontynuacji tej polityki w kolejnych latach. Bo to co prawda tylko zapowiedź, ale dobra zapowiedź - mówił Kaczyński po tym jak po raz drugi pojawił się na scenie.

- Osiągnęliśmy bardzo dużo. Ale to za mało, za mało, za mało. Musimy uzyskać więcej - dodał Kaczyński zaznaczając, że po wygranej w wyborach do PE niektórzy w PiS mówią o zdobyciu większości konstytucyjnej w wyborach do Sejmu. - My musimy zdobyć zwykłą większość - zaznaczył.

- Jesteśmy gwarancją polskiej suwerenności, polskiej suwerenności i polskiej drogi do przodu, w górę - podsumował Kaczyński.

Z kolei Ryszard Czarnecki, który według sondażowych wyników nie uzyskał mandatu europarlamentarzysty powiedział, że wybory do PE są "pierwszą turą". - Dla nas drugą turą są wybory parlamentarne. Wybory europejskie wygraliśmy po raz pierwszy w historii. To jest pewne przełamanie, duża sprawa. Feta będzie może jesienią - mówił były wiceprzewodniczący PE.

- Ja obstawiałem remis, ze wskazaniem na nas. To jest więcej niż remis, to jest wygrana, wyraźna wygrana. To duża rzecz - dodał Czarnecki.
Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły