Aktualizacja: 22.09.2019 12:42 Publikacja: 22.09.2019 12:42
Foto: mamglos2019.pl
W spocie towarzyszącym akcji wypowiadają się kobiety z różnych pokoleń, które przekonują dlaczego warto głosować.
- Każda z nas jest wystarczająco kompetentna, wystarczająco mądra, żeby móc decydować o swojej reprezentacji w Sejmie. To właśnie kobiety są najbardziej świadome zagrożeń, z jakimi dziś borykają się Polska i świat: katastrofy klimatycznej, zapaści w systemie ochrony zdrowia, wyjścia z Unii Europejskiej - mówi Dziemianowicz-Bąk, która kandyduje z ostatniego miejsca wrocławskiej listy Lewicy. Hashtag projektu to #MamGłos, a inicjatorka projektu zachęca też inne kobiety do publikowania w mediach społecznościowych swoich zdjęć z krótkim komentarzem, dlaczego idą na wybory.
W ramach akcji przygotowano 5 plakatów z wypowiedziami kobiet zachęcających do głosowania. W klipie o swoim starcie mówi też kandydatka Lewicy. - Zastanawiałam się, jak chcę wykorzystać tych kilka tygodni zwiększonej ekspozycji medialnej oraz obecności na ulicach. Doszłam do wniosku, że czas kampanii wyborczej to świetna okazja, by spróbować przekonać kobiety do aktywnego włączenia się w życie polityczne - mówi Dziemianowicz-Bąk.
Politycy Lewicy w swojej kampanii podkreślają, że wspólna lista to projekt łączący "trzy pokolenia" Lewicy. W projekcie Dziemianowicz-Bąk kobiety z różnych pokoleń zachęcają do głosowania i przedstawiają różne powody, dla których to jest ważne.
Z dwudziestominutowym spóźnieniem pojawił się na posiedzeniu komisji regulaminowej były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Partyjni koledzy tłumaczyli jego spóźnienie "korkami, za które odpowiedzialny jest Rafał Trzaskowski".
Zbigniew Ziobro ogłosił we wtorek wielki powrót do czynnej polityki, ale wiceprezesem PiS szybko nie zostanie. Jaka będzie jego rola w większej układance prezesa Jarosława Kaczyńskiego na wybory prezydenckie?
Stała się rzecz niezwykle smutna i niosąca daleko idące konsekwencje dla państwa polskiego i praworządności. Chodzi o bezprawny zamach na urząd Prokuratora Krajowego, który 12 stycznia został zrealizowany rękami pana ministra (Adama) Bodnara i pana premiera Donalda Tuska - mówił przed kancelarią premiera były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Mówię bez wahania, że pan premier Donald Tusk jest przestępcą - dodał. Ziobro był też pytany o stan zdrowia i powrót do życia publicznego oraz o to, czy pojawi się przed sejmową komisją ds. podsłuchów.
Dwóch członków sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa nie brało udziału w tajnej części przesłuchania byłego szefa ABW Piotra Pogonowskiego – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Dlaczego nadal nie mają dostępu do materiałów ściśle tajnych?
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Sejmowa komisja śledcza ds. tzw. afery wizowej przyjęła raport końcowy wraz z poprawkami uzupełniającymi. Do prokuratury zostanie skierowanych 11 zawiadomień, dotyczących m.in. Zbigniewa Raua, Mateusza Morawieckiego i Mariusza Kamińskiego.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Zaskakując zarówno własnych obywateli, jak i światowych polityków prezydent Yoon Suk-yeol wprowadził w kraju stan wojenny.
Pieniądze, jakimi dysponują miasta, budzą zainteresowanie mieszkańców sporadycznie, przy okazji inwestycji czy konfliktowych sytuacji. Większość z nas kojarzy finanse samorządowe z podatkami ogólnymi, tylko nieliczni – z lokalnymi.
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w Tym” Bogusław Chrabota rozmawia z Krzysztofem Strachotą, ekspertem Ośrodka Studiów Wschodnich, o sytuacji w Gruzji. Rozmowa dotyczy eskalacji protestów w Tbilisi, rosnącej roli prezydent Salome Zurabiszwili, a także wyzwań dla gruzińskiego proeuropejskiego kursu w kontekście relacji z Rosją i Unią Europejską.
Dla PiS trudniejsza byłaby sytuacja odwrotna. Koalicja Obywatelska skoncentrowana na tym, co może zaproponować Polakom, okazałaby się wymagającym rywalem. Tymczasem KO grzęźnie w pliku niejasnej proweniencji.
Do Sądu Najwyższego trafił wniosek PKW o wyłączenie wszystkich sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej wyznaczonych do orzekania ws. kary nałożonej na PiS za korzystanie w kampanii wyborczej z nielegalnie pozyskanych środków - podają Fakty RMF FM. Skargę PiS na decyzję PKW SN ma rozpatrzyć 11 grudnia.
Sejmowa komisja śledcza ds. tzw. afery wizowej przyjęła raport końcowy wraz z poprawkami uzupełniającymi. Do prokuratury zostanie skierowanych 11 zawiadomień, dotyczących m.in. Zbigniewa Raua, Mateusza Morawieckiego i Mariusza Kamińskiego.
Karol Nawrocki w poniedziałek był w Chełmie i Kamesznicy, odwiedził także Bielsko-Białą. Zebrani, wśród których było wielu lokalnych polityków PiS, a także członków klubów "Gazety Polskiej", przywitali go z entuzjazmem. Wznoszono na jego cześć okrzyki: „Zwyciężymy” i „Karol Nawrocki prezydentem”. Podczas tego spotkania padły pytania o kwestie światopoglądowe, o sprawę stosunku do aborcji i o religię. Karol Nawrocki podzielił się zebranymi historią rodzinną.
– Mam nadzieję, że to po nim spłynie jak woda po kaczce – powiedział były premier Mateusz Morawiecki, komentując ujawniony przez media i europosłów PO raport dotyczący Karola Nawrockiego, „obywatelskiego” kandydata PiS na prezydenta.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas