W projekt olsnienie.eu zaangażowali się raperzy tacy jak Taco Hemingway, Żabson, Peja, Sokół czy Borixon. 

Celem inicjatywy jest uświadomienie młodych ludzi, że ich głos się liczy oraz jest niezwykle istotny w kształtowaniu przyszłości Polski. Organizatorzy skupiają się na bliskich relacjach między fanami i artystami, aby zmotywować ich do tego, aby zaangażowali się w losy kraju. 

Kampania ma już swój profil na portalu społecznościowym Instagram. Zamieszczono tam między innymi instrukcję podpowiadającą, jak głosować poza miejscem zameldowania oraz informację o tym, jak sprawdzić swoje preferencje wyborcze. Organizatorzy wskazują tu na stronę internetową latarnikwyborczy.pl.  „Trzynastego października wybierzemy w wyborach parlamentarnych stu senatorów i senatorek oraz czterystu sześćdziesięciu posłów i posłanki, którzy będą reprezentować nasze interesy przez kolejne cztery lata” - piszą organizatorzy akcji. „Twój głos się liczy. Wybierz kandydata, który personifikuje Twój światopogląd. Jeśli masz watpliwości na kogo oddać głos - już jutro ruszy latarnik wyborczy, który ułatwi doprecyzowanie wyboru” - dodali.

Na Instagramie projektu opublikowano także plakaty z wizerunkami raperów. „Twój głos ma taką samą wagę jak głos naszych bohaterów. Przedstawiamy pierwszego reprezentanta akcji” – podkreślono we wpisie opatrzonym materiałami z udziałem Żabsona.

Wyświetl ten post na Instagramie.

GŁOSUJ POZA MIEJSCEM ZAMELDOWANIA Głosowanie poza miejscem zameldowania jest możliwe, ale należy wcześniej dopełnić kilku formalności. Masz dwie opcje: 1. Dopisanie się do spisu wyborców 2. Uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania OPCJA 1 1. Jak dopisać się do spisu wyborców Jeśli w dniu wyborów znajdujesz się poza miejscem zameldowania, możesz zagłosować w miejscu w którym aktualnie przebywasz. Do spisu wyborców możesz się zapisać online jak i w urzędzie gminy. Musisz wskazać dokładny okręg w którym będziesz przebywać w dniu wyborów. Wniosek należy złożyć najpóźniej do 8 października. Jeśli chcesz wysłać wniosek o dopisanie do spisu wyborców online pamiętaj, że system nie doda Cię do spisu automatycznie. Twój wniosek będzie musiał najpierw rozpatrzyć urzędnik. Złóż go jak najwcześniej. Skontaktuj się z urzędem, jeżeli nie otrzymasz potwierdzenia na maila w ciągu trzech dni. Przed pójściem na wybory upewnij się, że wpisano Cię do spisu wyborców. OPCJA 2: 2. Jak uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania: Ci, którzy nie wiedzą gdzie będą w dniu wyborów, mogą udać się do urzędu gminy odpowiedniego do miejsca zameldowania celem uzyskania zaświadczenia o prawie do głosowania. Dokument ten upoważnia do zagłosowania w wybranym lokalu wyborczym w Polsce, za granicą oraz nawet na Polskim statku morskim.

Post udostępniony przez olsnienie.eu (@olsnienie.eu)