Reklama
Rozwiń

Szkoły po nowemu, czyli system postawiony na głowie

W 2015 r. PiS obiecywało podwyższenie wieku szkolnego i likwidację gimnazjów. Oba postulaty zrealizowano. Pytanie tylko, czy było to potrzebne.

Aktualizacja: 10.10.2019 20:16 Publikacja: 09.10.2019 18:40

Szkoły po nowemu, czyli system postawiony na głowie

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska

Rządowi PiS wystarczyły cztery lata, by przewrócić do góry nogami system edukacyjny w Polsce. Od 1 września 2019 r. wszystkie szkoły działają wyłącznie według nowych zasad.

Likwidacja gimnazjów. PiS w 2015 r. postulował powrót do ośmioletniej szkoły podstawowej, czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Reforma miała być „bezkosztowa". Sejm zmianę uchwalił w grudniu 2016 r. Wejście w życie nowych przepisów zaplanowano na 1 września 2017 r. Samorządy miały zaledwie pół roku na dostosowanie szkół do nowego systemu. W błyskawicznym tempie przebudowywano łazienki, w szkołach podstawowych tworzono pracownie przyrodnicze i starano się zatrudniać nauczycieli fizyki czy chemii na zaledwie kilka godzin w tygodniu. Samorządy do tej pory domagają się od MEN zwrotu wydatków związanych z wdrożeniem reformy. Ministerstwo twierdzi, że szkoły otrzymały już wyższe kwoty na ten cel i więcej się nie należy.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Polityka
Po spotkaniu liderów: koalicja jeszcze istnieje. Ale Szymon Hołownia uznany za zdrajcę
Polityka
„Polityczne Michałki”: Czy rząd przełamie kryzys, ws. granicy Tusk nie miał wyjścia, SN za Nawrockim
Polityka
Sondaż CBOS: Andrzej Duda liderem rankingu zaufania do polityków. Karol Nawrocki z największym wzrostem
Polityka
Stan samorządu po roku nowej kadencji. Dr Karol Wałachowski o wyzwaniach polityki regionalnej i miejskiej
Polityka
Hołownia i Czarzasty w rządzie? Kobosko: Sygnał nowego otwarcia