Piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój" odnosi się do wizyty byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego na grobie matki na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie 10 kwietnia, gdy z powodu epidemii koronawirusa nekropolia była zamknięta dla osób odwiedzających groby.

Sukces utworu na Liście Przebojów Trójki doprowadził do zamieszania, w wyniku którego z rozgłośnią pożegnało się kilkunastu pracowników, w tym dziennikarze związani ze stacją od dziesięcioleci. Rozgorzała dyskusja o wolności słowa i mediów. Pytany przez internautę o sprawę prezydent powiedział, że czuje "ogromny niesmak".

"Osoby odpowiedzialne powinny ponieść konsekwencje"

Podczas niedzielnego wywiadu w TVP Info prezydentowi przytoczono opinię, że "niezbyt wyraźnie się wypowiedział" na temat sytuacji w radiowej Trójce. - Niezbyt wyraźnie się wypowiedziałem mówiąc, że jestem tą sytuacją zażenowany, że lista przebojów zniknęła razem z piosenką, która zajmowała na tej liście przebojów, jak powiedziano, pierwsze miejsce, a z kolei inni powiedzieli, że nie powinna była zajmować, i zaczęła się jakaś kłótnia i ja nie mogę powiedzieć, że ta sytuacja jest żenująca? - odparł Andrzej Duda.

Czytaj także:
Kazik: Wizyta Kaczyńskiego na cmentarzu mnie zbulwersowała

- Myślę, że dla wielu słuchaczy Trójki ta sytuacja jest żenująca. Myślę, że dla wielu słuchaczy Trójki ta sytuacja jest niezrozumiała - dodał.

- Są tam różne głosy. Jedni twierdzą to, drudzy twierdzą tamto. Ja mówię: proszę wyjaśnić sprawę, a osoby odpowiedzialne powinny ponieść konsekwencje. Ściśle mówiąc, po prostu powinny zostać usunięte, żeby nie mogły prowadzić dalej spraw tego ważnego dla wielu Polaków programu radiowego i to jest sprawa bardzo prosta - oświadczył prezydent.

"To jest ważny element wolności słowa"

- Natomiast piosenka - śpiewać każdy może. Ja też lubię sobie czasem zaśpiewać i mam do tego prawo, i można też poprzez piosenkę wyrażać swoje odczucia - mówił Duda zastrzegając, że "oczywiście nie wolno nikogo obrażać".

- Piosenka jest piosenką, jest elementem artystycznej ekspresji i ja uważam: artysta śpiewa - tak, ma prawo do tego, żeby tworzyć - tak, ma prawo do śpiewania - tak. Jeżeli ludzie chcą go słuchać, proszę bardzo, powinni móc go słuchać. To jest dla mnie bardzo proste i jasne w demokratycznym kraju, ja tutaj nie mam co do tego wątpliwości, to jest ważny element wolności słowa - zaznaczył.

"Piosenkarz zarobi grube pieniądze dzięki temu niezwykłemu lansowi"

Odnosząc się do swego wcześniejszego komentarza dotyczącego sprawy prezydent dodał: - Jeżeli mówię, że coś jest żenujące, taka sytuacja jest żenująca, kiedy ta piosenka nagle znika z radia, po czym się okazuje, że dzięki tej całej aferze pan Kazik Staszewski ma jakieś rekordowe liczby słuchaczy, odsłon tej piosenki na różnych innych kanałach. W związku z czym, powiedziałem z pewnym przekąsem, że mu gratuluję, bo na pewno inni muzycy mu zazdroszczą, bo ktoś go wspaniale wylansował i wypromował z tą piosenką.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

- Piosenkarz zarobi grube pieniądze dzięki temu niezwykłemu lansowi, jaki mu w ten sposób zapewniono poprzez tę awanturę polityczną wokół tego i to też jest żenujące, ta awantura polityczna jest żenująca po prostu, do której ktoś doprowadził - podkreślił.

Unieważnione głosowanie, protesty dziennikarzy

W piątek 15 maja piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój" wygrała 1998 notowanie Listy Przebojów Trójki. Wkrótce po zakończeniu cotygodniowej audycji notowanie zniknęło ze strony internetowej rozgłośni. Kierownictwo stacji wydało oświadczenie, w którym poinformowało o unieważnieniu głosowania w związku ze złamaniem regulaminu i manipulacją podczas liczenia głosów.

Dyrekcja Trójki zapowiedziała zlecenie audytu Listy Przebojów na przestrzeni ostatnich lat i stworzenie regulaminu audycji. Podano, że z danych informatycznych wynika, iż piosenka Kazika nie wygrała ostatniego notowania.

Z Trójki odeszło wielu pracowników, m.in. Piotr Kaczkowski, Piotr Metz, Marcin Kydryński, Hirek Wrona i prowadzący listę od 1982 r. Marek Niedźwiecki.

Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu wystąpiła do przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego o odwołanie prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej i dyrektora Programu III Tomasza Kowalczewskiego.

"Piątkowe audycje Listy Przebojów Trójki zostają zawieszone" - poinformowano na stronie stacji. Niewyemitowane 1999. notowanie listy wygrał Kazik Staszewski z utworem "Twój ból jest lepszy niż mój". Wcześniej na facebookowym profilu zespołu Kult, którego Staszewski jest współzałożycielem, umieszczono skierowane pod adresem Trójki żądanie wycofania "Twojego bólu..." z notowania LP3.