Krzysztof Bosak: Między Polską a Brukselą cały czas będzie iskrzyło

- Dla mnie prawo krajowe jest ważniejsze, unijne przepisy mogą pełnić dla nas wyłącznie rolę pomocniczą, jeśli chodzi o organizację naszych stosunków międzynarodowych czy relacji gospodarczych - mówi Krzysztof Bosak z Konfederacji.

Aktualizacja: 05.03.2021 19:39 Publikacja: 05.03.2021 19:28

Krzysztof Bosak: Między Polską a Brukselą cały czas będzie iskrzyło

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu uznał we wtorek, że "kolejne nowelizacje polskiej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady przedstawieniu Prezydentowi RP wniosków o powołanie kandydatów do pełnienia urzędu sędziego Sądu Najwyższego, mogą naruszać prawo Unii Europejskiej".

Premier Mateusz Morawiecki skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek ws. ustosunkowania się do wyroku.

- Prawo krajowe jest ważniejsze, unijne przepisy mogą pełnić dla nas wyłącznie rolę pomocniczą, jeśli chodzi o organizację naszych stosunków międzynarodowych czy relacji gospodarczych. Polskie sprawy załatwiamy tu, między sobą - skomentował w rozmowie z Polskim Radiem Krzysztof Bosak z Konfederacji.

W jego ocenie osoby, które stawiają prawo unijne przed prawem polskim, "wykraczają poza definicję polskiego patrioty". - Polskie sprawy załatwiamy tu, między sobą. Tak to widzi polski patriota - skomentował.

- Do konstytucji można mieć zastrzeżenia, w niektórych punktach nadaje się do poprawy. To jednak ustawa zasadnicza, na której oparty jest porządek ustrojowy w naszym państwie. Sens jej posiadania polega na tym, że jest głównym aktem prawnym - dodał.

W ocenie Bosaka "dysproporcja celów politycznych i świadomości ideologicznej między Polską a brukselską Unią Europejską jest tak duża, że moim zdaniem cały czas będzie iskrzyło".

Polityka
Na Facebooku znów pojawi się profil Konfederacji
Polityka
Polski rząd reaguje na decyzję KE ws. lex Tusk. "W Polsce były rosyjskie wpływy"
Polityka
Donald Tusk zapowiada manifestacje w kolejnych miastach
Polityka
UE wszczyna postępowanie przeciwko Polsce w związku z lex Tusk
Polityka
Sondaż: Kto odpowiada za kryzys zbożowy? Polacy obwiniają głównie rząd