Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 09.05.2021 20:02 Publikacja: 09.05.2021 21:00
Nicola Sturgeon, liderka Szkockiej Partii Narodowej, stoi na czele rządu w Edynburgu od 2014 roku. I będzie nadal
Foto: AFP, Andy Buchanan
Sir John Curtice, najbardziej znany badacz opinii publicznej królestwa, mówi o remisie. W wyborach do szkockiego parlamentu regionalnego (Holyrood) w czwartek, których wyniki z powodu pandemii ogłoszono dopiero w ten weekend, 51 proc. głosowało za ugrupowaniami niepodległościowymi w okręgach jednomandatowych, ale 51 proc. poparło siły wierne Londynowi na listach regionalnych.
Starcie nierozstrzygnięte jest też na innym poziomie. Nicola Sturgeon, liderka Szkockiej Partii Narodowej (SNP), zapowiadała, że jeśli jej ugrupowanie uzyska bezwzględną większość, będzie to sygnał, że Szkoci domagają się kolejnego (po tym z 2014 r.) referendum niepodległościowego. Do takiego sukcesu zabrakło jednak jednego mandatu (SNP uzyskała ich 64 w 129-osobowym zgromadzeniu). Ale też separatyści mają wiele innych powodów do zadowolenia. Rzecz wyjątkowa, będą rządzić nieprzerwanie w Edynburgu od 2011 r. Razem z proniepodległościowymi Zielonymi (osiem mandatów) mają zdecydowaną większość w Holyrood. Próba budowy przez poprzedniego lidera SNP Alexa Salmonda alternatywnego (Alba) ugrupowania zakończyła się katastrofą (zero mandatów). Wreszcie dotkliwą porażkę ponieśli laburzyści, którzy z uwagi na agendę socjalną są konkurentem dla separatystów.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Donald Trump powiedział, że groził zbombardowaniem Moskwy, jeśli Władimir Putin zaatakuje Ukrainę. Obecny prezyd...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Ukraina nie popełniła błędu, oddając Rosji broń jądrową. Inaczej wspólnota międzynarodowa nie uznałaby jej suwer...
Od początku roku w Rosji coraz bardziej szerzy się kult Józefa Stalina. Dla Rosjan jest on już pierwszym wśród „...
Prezydent Donald Trump zapowiedział w poniedziałek wysłanie na Ukrainę dodatkowej broni. Wcześniej Pentagon ogło...
Negocjacje Izraela z Hamasem w Katarze mogą zakończyć się zawieszeniem broni w Gazie. Nie oznacza to jeszcze trw...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas