W ostatnich tygodniach w mediach pojawiły się liczne spekulacje, że Donald Tusk zamierza ponownie zaangażować się w polską politykę.

Jeden ze scenariuszy mówił o tym, że Tusk miałby wystartować w wyborach uzupełniających do Senatu po tym, jak wybrana z Warszawy senator zrzekłaby się mandatu. W Senacie Tusk mógłby wówczas np. objąć funkcję marszałka.

Inny scenariusz mówił o powrocie Tuska na stanowisko przewodniczącego PO.

Pojawiły się też spekulacje, że były premier mógłby odegrać rolę osoby, wokół której skupiłaby się opozycja.

Sam Tusk, na początku czerwca, w wywiadzie udzielonym TVN24 mówił m.in. że "nie wyznacza sobie żadnych ograniczeń".

- Ja nie mam potrzeby spełnienia ambicji personalnych, ale mam potrzebę realizacji celu, jakim jest przywrócenie ładu demokratycznego w Polsce - mówił były premier. - Mam poczucie, że trzeba zainwestować wszystko co można, aby wolność nie była tylko marzeniem, ale by stała się faktem - dodawał. - Jestem w stanie podjąć każdą decyzję, aby pomóc odwrócić ten niebezpieczny dla Polski bieg spraw - podkreślił.

W połowie miesiąca Tusk spotkał się z przewodniczącym Platformy Obywatelskiej Borysem Budką. Politycy mieli rozmawiać o "Polsce i Platformie Obywatelskiej".

Tusk jest obecnie przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej (EPP). Nadal jest członkiem PO.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy - ich zdaniem - Tusk powinien ponownie zaangażować się w polską politykę.

Na tak zadane pytanie 28,3 proc. respondentów odpowiedziało "tak".

44,8 proc. ankietowanych odpowiedziało "nie".

26,9 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

- Powrotowi Donalda Tuska do polskiej polityki sprzeciwia się 54% osób między 25 a 34 rokiem życia i blisko 60% respondentów posiadających wykształcenie zasadnicze zawodowe. Rzadziej niż ogół respondentów ponowne zaangażowanie się byłego premiera w krajową politykę negatywnie oceniają osoby mieszkające w miastach liczących powyżej 500 tys. mieszkańców – 37% - komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes zarządu agencji badawczej SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 15.06-16.06.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.