„Rzecz W Tym” – wtorek, 22 czerwca 2021 r. Prowadzi Cezary Szymanek.
- Gdy Platforma Obywatelska była w rękach Donalda Tuska i Grzegorza Schetyny miała swój najlepszy czas – tak Jacek Nizinkiewicz komentuje powrót Grzegorza Schetyny do zarządu PO oraz nieoficjalne informacje o podobnym ruchu ze strony Donalda Tuska. Z klubu Koalicji Obywatelskiej do Koalicji Polskiej – PSL ma natomiast odejść Kazimierz Michał Ujazdowski.
Aktualizacja: 23.06.2021 06:03 Publikacja: 22.06.2021 15:28
Foto: Robert Gardziński/Fotorzepa
„Rzecz W Tym” – wtorek, 22 czerwca 2021 r. Prowadzi Cezary Szymanek.
„Spór Prawa i Sprawiedliwości z Solidarną Polską wokół losów Izby Dyscyplinarnej czyni z koalicji rządzącej chyba najdroższą w historii. Przez nich bowiem, do dziś nie otrzymaliśmy środków z europejskiego Funduszu Odbudowy. Ale wiele wskazuje na to, że polski KPO zostanie zaakceptowany przez KE, bo między koalicjantami dojdzie do jakiegoś – zagmatwanego – porozumienia” – mówi Zuzanna Dąbrowska, redaktorka „Rzeczpospolitej”.
Nowe przepisy znacząco zmieniają dotychczasową ustawę regulującą te zagadnienia i poszerzają zakres podmiotów zobowiązanych do jej stosowania. Wprowadzają wiele zmian, w założeniu korzystnych dla nabywców.
Nie chciałbym, żeby w Polsce były drugie Węgry, czyli żeby doszło do zmiany ordynacji wyborczej, tylko po to, żeby rządzący mogli wygrywać wybory - podkreślił Dariusz Wieczorek, sekretarz klubu Nowej Lewicy w Sejmie, w rozmowie z Michałem Kolanko.
Rosjanie nie mogą sforsować Dońca Siewierskiego, nie mogą wyprowadzić uderzenia z południa na północ, zatem ograniczyli się do uderzeń od wschodu - mówił w TVN24 o przebiegu działań wojennych w Donbasie były dowódca wojsk lądowych, gen. Waldemar Skrzypczak.
- Szósty pakiet sankcji nie jest jakoś szczególnie drastyczny dla Rosji. - Gdyby te sankcje wprowadzono przed 24 lutego, to być może Putin by się zawahał, bo zobaczyłby, że UE i świat Zachodu nie żartują - uważa europoseł Adam Bielan.
Transakcje fuzji i przejęć są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gospodarki rynkowej. Są sposobem na zwiększenie zysków przedsiębiorstwa, przychodów czy udziału w rynku.
Ponad 90 proc. ludzi (w Polsce) ma przeciwciała: albo ze szczepień, albo z przechorowania, albo z kontaktu. My mamy poziom wyszczepienia mniej więcej taki, jaki mają USA - mówił w rozmowie z RMF FM prof. Andrzej Horban, szef Rady ds. COVID-19.
Nikt nie mógł sobie wyobrazić, że ta wojna będzie tak okrutna - powiedziała Olga Tokarczuk podczas Międzynarodowego Festiwalu Pisarzy w Jerozolimie.
- Dobrze, że rząd tworzy tarcze antyinflacyjne, również tarczę antyputinowską, które mają ograniczać koszty inflacji dla społeczeństwa - powiedział prezydent Andrzej Duda, zaznaczając, że choć „wprowadzany jest cały szereg instrumentów”, to „również same banki powinny się nieco zmitygować” i obniżyć prowizje oraz opłaty.
NIK prawomocnie przegrała sprawę z prokuraturą, która nie dopatrzyła się ani szkody wielkich rozmiarów, ani działania na szkodę zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych SA. Chodzi o druk ponad 30 mln kart do głosowania na planowane korespondencyjne wybory prezydenckie w 2020 r. Wytwórnia miała to zrobić bez umowy z ministrem MSWiA na podstawie polecenia premiera.
Zaledwie dwie państwowe spółki przyznały się, ile wydały na billboardy zawierające zmanipulowany przekaz na temat cen energii.
Planowane od dawna odejście prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z rządu będzie kolejnym sygnałem początku kampanii wyborczej.
Rafał Trzaskowski otrzymał propozycję od lidera Polski 2050 Szymona Hołowni. Prezydent Warszawy miałby odejść z Platformy Obywatelskiej, a po wygranych wyborach zostałby premierem - twierdzi otoczenie Donalda Tuska.
„Jeśli porozumienie PiS i Solidarnej Polski w sprawie przyjęcia prezydenckiego projektu zmian w Sądzie Najwyższym zostanie dochowane, to sędziowie zawieszeni decyzjami politycznymi będą mogli wrócić do pracy. Ale jeśli zgody nie będzie, nic się nie zmieni – Zbigniew Ziobro nie zostanie wyrzucony z rządu, a Polska nie dostanie miliardów euro na KPO” – mówią Tomasz Pietryga i Michał Szułdrzyński, zastępcy redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”.
Unia Europejska musi rozpocząć przygotowania do odbudowy Ukrainy poprzez utworzenie funduszu solidarności, który pomoże Kijowowi pokryć miliardowe koszty odbudowy - uważa kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
- Przypadkowo, zupełnie przypadkowo mam paragony, to są moje wczorajsze zakupy, w Warszawie - mówił do dziennikarzy w Sejmie senator Stanisław Karczewski.
Polska jest spóźniona we wdrażaniu dyrektyw UE dotyczących odpadów. Uczestnicy rynku apelują o harmonogram działań, tak by mogli się przygotować i zaplanować inwestycje. Resort klimatu zapewnia, że prace są w toku.
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Przed sądem w Połtawie ruszy proces dwóch rosyjskich żołnierzy oskarżonych o zbrodnie wojenne.
Turbulencje w życiu prywatnym i zawodowym oraz rzeczywistości gospodarczej, spowodowane najpierw przez pandemię, a teraz przez wojnę w Ukrainie i inflację, przedefiniowały potrzeby pracowników. Jak mogą reagować organizacje?
Po doświadczeniach z ostatnich dwóch lat Polska jest pod wieloma względami mocniejsza – mówi Grzegorz Piechowiak, partner zarządzający w firmie doradczej JP Weber.
Na ankietę „Rzeczpospolitej” odpowiedziało ponad 100 przedsiębiorców. Opisali, jak radzą sobie z covidowym zagrożeniem i wojną w Ukrainie.
Pandemia Covid-19 oraz będąca jej następstwem niepewna sytuacja rynkowa poważnie zaburzyły globalny biznes.
Po ostatnich dwóch kryzysach firmy będą już znakomicie uodpornione i przyzwyczajone do prowadzenia działalności w turbulentnym otoczeniu – uważa dr hab. Piotr Wachowiak, rektor SGH.
W tej branży przedsiębiorcy na brak zleceń narzekać nie mogą, wyzwaniem są rosnące koszty wynagrodzeń.
Ani pandemia, ani rosyjska inwazja na Ukrainę nie zachwiały rynkiem pracy. Niepokoić może nadchodzące spowolnienie w połączeniu z rekordową inflacją.
- Chcemy, aby Rosja opuściła wszystkie terytoria, które najechała - powiedziała Liz Truss, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Podkreśliła, że „Putin i Rosja muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne”.
- Dobrze, że rząd tworzy tarcze antyinflacyjne, również tarczę antyputinowską, które mają ograniczać koszty inflacji dla społeczeństwa - powiedział prezydent Andrzej Duda, zaznaczając, że choć „wprowadzany jest cały szereg instrumentów”, to „również same banki powinny się nieco zmitygować” i obniżyć prowizje oraz opłaty.
W swoim czwartkowym, wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że rosyjskie ataki w Donbasie na ludność i obiekty cywilne nie mają sensu, a są tylko „celową i zbrodniczą próbą zabicia jak największej liczby Ukraińców”.
W sobotę 21 maja Pałacu w Wilanowie odbędzie się charytatywna aukcja sztuki, z której dochód przeznaczony zostanie po połowie na pomoc dla uchodźców z Ukrainy i na działania wspierające edukację podopiecznych polskich domów dziecka oraz dzieci ulicy z Ghany.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że Rosja zaczęła gwałtownie tracić zainteresowanie rozmowami pokojowymi z Ukrainą po marcowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych obu krajów w Stambule.
Cały czwartkowy wieczór trwało posiedzenie sejmowej Komisja sprawiedliwości, która może sformalizować kompromis wokół prezydenckiego projektem zmian ustawy o Sądu Najwyższym, która ma załagodzić spór z Brukselą i odblokować unijne pieniądze.
Profity ze sprzedaży wyremontowanych mieszkań maleją m.in. z powodu drożejących materiałów. Ale jest się o co bić.
Szukamy terenów pozwalających na duże projekty mixed-use – mówi Benoit Charles, szef Apsys Polska.
Kupującym nie wystarcza zdolności kredytowej. Odstępują od transakcji. Część przestaje się nawet starać o kredyt.
Kolejny raz Polska sprzeciwia się rozwiązaniom akceptowanym przez wszystkie pozostałe kraje członkowskie. Takie zachowanie na pewno nie ociepla klimatu politycznego wokół Polski. Temperatura relacji między Warszawą a Brukselą wynosi dziś, nie tylko dzięki panu Ziobrze, mniej niż zero – piszą ekonomista i polityk oraz jego doradca.
Podobnie jak rok temu, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zmierzy się w niedzielnym finale Ligi Mistrzów z włoskim Itasem Trentino.
Łańcuszek nieszczęść wywołał demona wysokiej inflacji. Oliwy do ognia dodała wojna w Ukrainie. Teraz czas na finał tej wybuchowej mieszanki, czyli dotkliwą recesję lub stagflację.
„Dziady” z Teatru im. Słowackiego w Krakowie są największym wydarzeniem festiwali w Warszawie i Opolu.
Chociaż spowalniająca gospodarka zmniejsza zapotrzebowanie na pracowników, to trudno liczyć na powrót rynku pracodawcy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas