W najbliższym czasie w związku z rekonstrukcją rządu szefowa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego będzie zmieniać wiceministrów. PSL chce zaproponować prof. Józefa Zająca z KUL, rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. W ostatnich wyborach zdobył mandat senatora z listy PSL w jednym z okręgów na Lubelszczyźnie. Do partii nie należy.

– Dostałem taką propozycję i odniosłem się do niej pozytywnie – mówi prof. Zając.

– Jest świetnym fachowcem i wszystko wskazuje na to, że zostanie zaakceptowany przez minister Barbarę Kudrycką – mówi wpływowy działacz PSL. Jednak cieniem na jego reputacji kładzie się treść oświadczenia lustracyjnego, które prof. Zając złożył przed wyborami. Informował w nim o współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa. – Nie byłem TW. Moja współpraca polegała na konieczności składania sprawozdań z zagranicznych wyjazdów naukowych w czasie mojej pracy w Polskiej Akademii Nauk – zapewnia senator.

Ministerstwo nie komentuje sprawy. – Trwają rozmowy i konsultacje, ale nie informujemy o żadnych planach dotyczących nominacji związanych z rekonstrukcją kierownictwa resortu. Jego nowy i pełny skład zostanie podany do wiadomości publicznej prawdopodobnie już w nowym roku. Wszyscy obecni wiceministrowie pełnią nadal swoje funkcje – mówi Bartosz Loba, rzecznik prasowy MNiSW.