Kim jest? Przedstawia się na swoim blogu. „Mam na imię Marcin Grabiak (...). Wiem, jakiego resortu zostanę ministrem. Resortu Spraw Zagranicznych, zastępując tym samym mojego (proszę wybaczyć słowo) „idola" intelektualnego (celowo nie napisałem guru, bo to słowo zarezerwowane jest dla Pana Redaktora Adama Michnika. PS. Jeżeli ktoś zarzuca mi lizusostwo wobec Pana Redaktora, to... ma rację. Właśnie podlizywanie się Panu Redaktorowi było moim zamiarem. Jest niewielu ludzi, wobec których warto to robić (...), a Adam Michnik z całą pewnością jest jedną z takich postaci".
Zapytaliśmy Grabiaka o to wyznanie. Przekonuje nas, że ta notatka biograficzna została utrzymana w satyrycznej konwencji. Nie wiadomo, jak zatem traktować dalszą część wpisu Grabiaka: „Kochany Panie Adamie (wiem, że nie mam prawa tak do Pana mówić vel pisać, ale ja zawsze piszę vel mówię to, co myślę; a jak mało kto w tym kraju, Pan wie, co to znaczy nonkonformizm, więc wybaczy mi Pan moją bezczelność) STO lat. Wiem, że nie ma Pan dzisiaj urodzin, ale ja swoimi słowami wyraziłem po prostu to, o czym myśli każdy Myślący Polak".
Kolejne ciekawostki znajdują się w formularzu z danymi pracowników gabinetu politycznego. Grabiak na stronie MEN przedstawiony jest jako osoba, która ma doświadczenie w projektach związanych z public relations i marketingiem. To samo potwierdza w rozmowie z nami.
W formularzu czytamy, że pracował on w dwóch firmach zajmujących się PR, w obu był zatrudniony w oparciu o... jednodniową umowę o dzieło. Grabiak jest także prezesem „Stowarzyszenia Studentów Polska 2030+". Ze strony internetowej wynika, że stowarzyszenie dyskutuje o polityce wschodniej, bezpieczeństwie gazowym i perspektywach młodych ludzi.
Zakres obowiązków Grabiaka nie jest jasny. MEN w charakterystyczny sposób określa je tak: do zakresu działania gabinetu politycznego ministra należy zapewnienie politycznej obsługi ministra, sekretarza stanu i podsekretarzy stanu. Decyzję o jego zatrudnieniu wydała minister edukacji Krystyna Szumilas.