Z opublikowanych danych wynika, że przeciwko niepodległości zagłosowało 53,26 proc. osób. W przeprowadzonym w 2018 roku referendum więcej mieszkańców wyspy zagłosowało przeciwko niezależności.

- Wyborcy mieli swój głos. Potwierdzili swoje pragnienie utrzymania Nowej Kaledonii jako części Francji. Jako głowa państwa wyrażam głęboką wdzięczność za ten pokaz zaufania do Republiki - powiedział prezydent Emmanuel Macron w opublikowanym w telewizji oświadczeniu.

Nowa Kaledonia stała się kolonią francuską w 1853 roku. Między rdzennymi mieszkańcami wysp a potomkami osadników, którzy pozostają lojalni wobec Paryża, istnieją od dawna głębokie napięcia.

Niedzielne referendum było drugim z maksymalnie trzech dopuszczonych na mocy porozumienia z 1998 roku.

Władze Francji są gotowe do zorganizowania kolejnego referendum w ciągu dwóch lat, jeśli taka byłaby wola mieszkańców wysp. 

Archipelag ma dużą autonomię, ale w sprawach takich jak obrona i edukacja jest zależny od decyzji władz w Paryżu. 

Nowa Kaledonia leży około 1200 km na wschód od Australii i 20 000 km od stolicy Francji. Gospodarka opiera się na wsparciu Francji w w wysokości 1,3 mld euro oraz złożach niklu, które według szacunków stanowią 25 proc. wszystkich światowych zasobów.