W uroczystości udziału nie wziął nowy minister edukacji Przemysław Czarnek, który poinformował w poniedziałek, że wykryto u niego koronawirusa.

Powołani przez prezydenta Andrzeja Dudę mają zostają nowi ministrowie, jak i ministrowie, których resorty zmieniły nazwy i zakres kompetencji.

- To bardzo podniosła chwila, można powiedzieć - historyczna. Rekonstrukcja rządu nie jest w naszym państwie codziennością i dlatego zapewne jest ważnym momentem, który - mam nadzieję - spotkał się dziś z tą piękną pogodą na dobry omen, na to, aby taka właśnie piękna pogoda w szerokim tego słowa znaczeniu przyświecała Polsce, polskiemu społeczeństwu, Zjednoczonej Prawicy i polskiemu rządowi na ten cały czas najbliższych lat urzędowania, tego państwu z całego serca życzę - mówił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podziękował też za współpracę odchodzącym z rządu ministrom. Z nazwiska wymienił Jadwigę Emilewicz, do niedawna wicepremier i minister rozwoju oraz Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu, ustępującemu ministrowi rolnictwa.

- Z Janem Krzysztofem Ardanowskim pracowaliśmy nad bardzo ważnymi sprawami polskiego rolnictwa, by mogło się rozwijać, by kwitło, a ludzie na polskiej wsi czuli, że są traktowani godnie, i że Polska dziękuje im za dostarczanie bezpieczeństwa żywnościowego - mówił Duda. Ardanowski, poseł PiS, został zawieszony w prawach członka klubu partii w związku z głosowaniem przeciwko popieranej m.in. przez Jarosława Kaczyńskiego tzw. Piątki dla zwierząt - nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zakazującej hodowli zwierząt futerkowych i ograniczającej eksport mięsa pochodzącego z uboju rytualnego.

Ardanowski, już po tym głosowaniu, zarzucił swojej partii, że ta "wpisuje się w wojnę ideologiczną, która się toczy w Europie (...) która ze zwierzęcia robi boga i dehumanizuje człowieka".

Nominację na stanowisko wicepremiera odebrał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wicepremierami będą również Jarosław Gowin, Piotr Gliński i Jacek Sasin.

Premier Mateusz Morawiecki będzie kierował ministerstwem cyfryzacji. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował na Twitterze, że jest to rozwiązanie tymczasowe.

Nowy rząd składa się z 14 ministerstw. Dwanaście resortów przypadło politykom Prawa i Sprawiedliwości. Po jedynym otrzymali koalicjanci - Solidarna Polska i Porozumienie.

W ramach wynegocjowanej umowy koalicyjnej, partie Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina mają również po jednym ministrze w Kancelarii Premiera. Zostali nimi Michał Wójcik i Michał Cieślak.

Nowym ministrem rolnictwa i rozwoju wsi został Grzegorz Puda. Resortem rodziny i polityki społecznej kierować będzie Marlena Maląg, Tadeusz Kościński ministerstwem finansów, funduszy i polityki regionalnej.

Na czele ministerstwa klimatu i środowiska stanął Michał Kurtyka.

W ocenie premiera Mateusza Morawieckiego, zmiany w rządzie mają posłużyć się zwiększeniu efektywności, zmniejszeniu biurokracji, i przyspieszeniu procesów administracyjnych. Wszystko to ma pomóc w wyprowadzeniu gospodarki z kryzysu związanego z pandemią koronawirusa.

Lider Koalicji Obywatelskiej, Borys Budka, nazwał na Twitterze rekonstrukcję "zbójeckim podziałem łupów".

Z kolei była szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer pytała czy "teraz wreszcie rząd zabierze się za robotę i walkę z pandemią?".