- Myślę, że Kukiz ma szansę na stworzenie nowej jakości na scenie politycznej. Co z tym zrobi i w którym kierunku pójdzie, to już są jego decyzje. Nadzieje zostały rozbudzone - powiedziała wiceprezes PiS Beata Szydło w programie "Z każdej strony".

Szydło zapytana, czy PiS widzi byłego kandydata na prezydenta jako swojego potencjalnego koalicjanta podkreśliła, że słowa Kukiza przed drugą turą wyborów prezydenckich oznaczały de facto poparcie Andrzeja Dudy. - Nie było to może dla niektórych poparcie wprost, ale on jasno powiedział, że trzeba postawić na kandydata zmiany - dodała. Stwierdziła rówież, że "daje to pole do rozmowy i daje to pole do myślenia o wspólnej przyszłości".

- Na pewno Kukiz chce zmiany i mówi o tej zmianie. My zmiany również chcemy - podkreślała wiceprezes PiS. Dodała, że "zmiana już wygrała w postaci wygranej Dudy w wyborach prezydenckich".

Zdaniem posłanki za wcześnie jest jeszcze na rozmowy PiS z Kukizem. - Nie ma żadnych rozmów, bo Kukiz jest gospodarzem swojego tematu i musi rozstrzygnąć, w którym kierunku pójdzie. Wszyscy teraz koncentrują się na wyborach parlamentarnych. To jest ten wielki test. Musimy przekonać Polaków do swoich programów - powiedziała. - Kukiz musi sformułować ofertę, którą chce przedstawić Polakom. Dzisiaj jest to jeszcze zbyt płynne - dodała.

Wiceszefowa PiS przedstawiła również swoją opinię na temat jednomandatowych okręgów wyborczych, o których wielokrotnie mówił podczas swojej kampanii Kukiz. - Ja osobiście, gdybym miała powiedzieć jakie jest moje zdanie na temat jednomandatowych okręgów wyborczych, byłabym krytyczna. Uważam, że nie jest to dobre rozwiązanie - mówiła. Podkreśliła jednak, że przyjmuje argumenty drugiej strony. - Dyskutujmy - dodała. Zaznaczyła przy tym, że "jeżeli Polacy chcą wprowadzenia zmian i zbiorą odpowiednią ilość podpisów, to referendum jest dobrym sposobem na to żeby o to zapytać i o tym porozmawiać".