Prezydent Korei Południowej został objęty zakazem opuszczania kraju

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol został objęty zakazem podróżowania za granicę – podaje agencja Reutera. Wcześniej pojawiały się doniesienia o tym, że takie rozwiązanie rozważa południowokoreańska policja.

Publikacja: 09.12.2024 05:45

Uczestnicy protestu przeciwko prezydentowi Korei Południowej w Seulu

Uczestnicy protestu przeciwko prezydentowi Korei Południowej w Seulu

Foto: REUTERS/Kim Hong-ji

arb

Agencja Reutera podaje, że prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol ma zakaz opuszczania kraju. Poinformował o tym urzędnik południowokoreańskiego ministerstwa sprawiedliwości na posiedzeniu komisji parlamentarnej, które odbyło się w poniedziałek.

Zakaz opuszczania kraju mógł zostać nałożony na urzędującego prezydenta w związku z postępowaniem, jakie toczy się przeciwko niemu po tym, jak Yoon próbował wprowadzić w Korei Południowej stan wojenny. Wobec sprzeciwu parlamentu Yoon musiał ostatecznie wycofać się ze swoich planów. W związku z tymi wydarzeniami opozycja złożyła wniosek o impeachment prezydenta, ale w sobotnim głosowaniu nie zdobyła dla niego wymaganej większości (2/3 członków Zgromadzenia Narodowego).

Czy prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol zostanie aresztowany? Policja tego nie wyklucza

Policja prowadzi obecnie przeciwko Yoonowi postępowanie, w związku z zarzutami mówiącymi o zdradzie i nadużyciu władzy. Podobne postępowania toczą się przeciwko niektórym innym przedstawicielom administracji, którzy mieli być zaangażowani w realizację planów prezydenta.

Czytaj więcej

Korea Południowa: Prezydent chciał aresztowań polityków? Traci poparcie własnej partii

Wcześniej, w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej, przedstawiciel południowokoreańskiej policji poinformował, że w sprawie gromadzony jest materiał dowodowy i, na jego podstawie, policja podejmie decyzję o kolejnych krokach, w tym właśnie o ewentualnym objęciu prezydenta zakazem opuszczania kraju.

Pytany o możliwość aresztowania Yoona Woo Jong-soo, szef Biura Śledczego południowokoreańskiej policji odparł, że "będzie to możliwe, jeśli spełnione zostaną przesłanki".

Wszyscy byliśmy ofiarami wykorzystanymi przez byłego ministra obrony Kim Yong-hyuna

Płk Kim Hyun-tae, dowódca jednostki południowokoreańskich wojsk specjalnych

Woo nie wykluczył też, że policja w najbliższym czasie przesłucha Yoona. Jego sprawą zajmuje się specjalnie powołany zespół, złożony ze 150 śledczych.

Partia rządząca chce przejąć obowiązki prezydenta. Przewodniczący parlamentu: To niekonstytucyjne

Tymczasem płk Kim Hyun-tae, dowódca jednostki południowokoreańskich sił specjalnych, która pojawiła się na terenie parlamentu po wprowadzeniu przez prezydenta stanu wojennego, ujawnił właśnie, że otrzymał rozkazy uniemożliwienia członkom parlamentu wejścia do jego siedziby. Ostatecznie 190 parlamentarzystów zdołało dostać się na salę obrad, na której wszyscy zagłosowali przeciw stanowi wojennemu.

- Wszyscy byliśmy ofiarami wykorzystanymi przez byłego ministra obrony Kim Yong-hyuna – powiedział płk Kim Hyun-tae. - Członkowie mojej jednostki nie są winni. Jedyną ich winą było wykonywanie rozkazów dowódcy – dodał pułkownik.

Były minister obrony został w niedzielę aresztowany. To on – jak podawały wcześniej południowokoreańskie media – miał być pomysłodawcą wprowadzenia w kraju stanu wojennego.

Tymczasem lider Partii Władzy Ludowej, ugrupowania, z którego wywodzi się prezydent Yoon, oświadczył w niedzielę, że Yoon zostanie odsunięty od wykonywania obowiązków związanych z piastowanym przez niego urzędem, a sprawami państwowymi, za które odpowiada prezydent, zajmą się jego partia i premier Han Duck-soo. Tymczasem przewodniczący parlamentu Woo Won-shik oświadczył, że takie działanie jest niezgodne z konstytucją, ponieważ nie przewiduje ona odebrania prezydentowi jego kompetencji z wyjątkiem sytuacji, w której zostanie on skutecznie poddany impeachmentowi.

Polityka
Donald Trump rozmawiał z premier Danii o Grenlandii. „Poszło źle”
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Polityka
Wiadomo, kto stanie na czele Pentagonu. Zdecydował jeden głos
Polityka
Reuters: Meksyk nie pozwolił lądować samolotowi USA z migrantami
Polityka
Wytyczne USA ws. zamrożenia pomocy wpłyną na przyznane Ukrainie fundusze?
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Polityka
USA zamrażają zagraniczną pomoc na 90 dni. Wstrzymana pomoc dla Ukrainy?
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej