O swojej decyzji prezydent Krakowa Aleksander Miszalski poinformował w środę za pośrednictwem mediów społecznościowych. „W ostatnich tygodniach media obiegły informacje o nieprawidłowościach w MOCAK-u i Szpitalu Żeromskiego. Zapowiedziałem wówczas, że jakiekolwiek decyzje personalne podejmę nie pod presją społeczną, a po wnikliwym przeanalizowaniu danej sprawy i po rozmowach z każdą ze stron sporu” – czytamy we wpisie opublikowanym w serwisie X przez prezydenta Krakowa. „Poinformowałem dziś Panią Marię Annę Potocką, dyrektor MOCAK-u o zakończeniu jej pracy w muzeum. Cenię jej zasługi dla tej jednostki, hojność i wiedzę, ale nie widzę dalszej możliwości sprawowania funkcji dyrektora. Wszyscy chcemy nowej jakości i standardów współpracy” – dodał.
Kraków: Maria Anna Potocka nie jest już dyrektorką MOCAK-u. Dlaczego ją odwołano?
Powodem odwołania ze stanowiska Marii Anny Potockiej mogą być pojawiające się od jakiegoś czasu w mediach zarzuty o mobberskich zachowaniach byłej już dyrektorki MOCAK-u. W lipcu krakowski sąd – po czterech latach batalii – wydał wyrok w sprawie mobbingu w galerii Bunkier Sztuki. Jak stwierdzono, kurator, Lidia Krawczyk, padła ofiarą mobbingu ze strony byłej dyrektorki instytucji, Marii Anny Potockiej. Po informacji na temat procesu w mediach zaczęły pojawiać się zarzuty kolejnych osób w stosunku do Potockiej.
Dotychczasowa dyrektor MOCAK-u nie przyznaje się do zachowań, które zarzucają jej byli podwładni – podkreśla, że nie jest mobberką.
Czytaj więcej
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK obchodzi w tym roku 10-lecie istnienia. 24 czerwca otwiera serię jubileuszowych wystaw.