Głos na Koalicję Obywatelską zadeklarowało 32,34 proc. ankietowanych przez Instytut Badań Pollster. Na drugim miejscu w sondażu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość – obecnie na partię Jarosława Kaczyńskiego chce zagłosować 31,64 proc. odpowiadających w ramach badania.
Różnica między obiema partiami jest więc minimalna. Miesiąc wcześniej Pollster przeprowadził sondaż w dwóch wariantach – z osobnym startem Polski 2050 i PSL-u, oraz z ich koalicją w ramach Trzeciej Drogi. W pierwszym z tych scenariuszy KO miała 31,16 proc. poparcia, a PiS 30,41 proc. W drugim kolejność była odwrotna, ale i różnica jeszcze mniejsza – Zjednoczoną Prawicę wskazało 31,62 proc. ankietowanych, Koalicję Obywatelską – 31,48 proc.
Nowy sondaż: Pięć ugrupowań w Sejmie, cztery z dwucyfrowym wynikiem
W tym miesiącu w sondażu dla „Super Expressu” badano tylko wariant, w którym Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050 Szymona Hołowni wystawiają w wyborach wspólną listę. Wyniki badania wskazują, że taka koalicja mogłaby liczyć na poparcie 8,82 proc. respondentów. Uzyskane głosy pozwoliłyby liście, firmowanej przez Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołownię, przekroczyć ośmioprocentowy próg wyborczy dla koalicji, a lista ta nie powtórzyłaby losu Zjednoczonej Lewicy, która nie dostała się do Sejmu w 2015 roku (7,55 proc.), czy Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy w 2001 roku (5,60 proc.).
Czytaj więcej
Były wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak najlepiej spełnia kryteria, o których mówił Jarosław Kaczyński, informując o poszukiwaniu kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - ocenili wyborcy tej partii.
Trzecia Droga byłaby jednak listą z najmniejszą reprezentacją w Sejmie. Według sondażu zostałaby bowiem wyprzedzona zarówno przez Konfederację (12,61 proc.), jak i Lewicę (10,21 proc.). Pierwsza z tych formacji uzyskała we wrześniu słabszy wynik, niż miesiąc temu (niezależnie od wariantu startu PSL i Polski 2050), z kolei Lewica w ostatnim czasie urosła – w sierpniu miała bowiem jednocyfrowy wynik.