Piotr Müller o wyborach do PE: Gdyby to były wybory do Sejmu rząd nie miałby większości

Być może to jest ta strategia, która pomogła: dzięki mobilizacji osób z niższych miejsc wynik w wyborach do Parlamentu Europejskiego okazał się lepszy niż w wyborach do Sejm - mówił w rozmowie z RMF FM europoseł PiS, były rzecznik rządu Piotr Müller.

Publikacja: 12.06.2024 07:32

Piotr Müller

Piotr Müller

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Müllera pytano czy „utarł nosa” starszym kolegom z PiS zdobywając mandat europarlamentarzysty startując w wyborach z czwartego miejsca na liście. W jego okręgu mandatu europosła nie zdobyła m.in. otwierająca listę PiS Anna Fotyga, była szefowa MSZ.

Piotr Müller o wynikach wyborów europejskich: Mandaty zdobyły osoby aktywne przez lata w terenie

- Nie, w ogóle nie patrzę kategoriami tego typu. Pani minister Annie Fotydze chciałem podziękować za te ostatnie 10 lat w europarlamencie, bo ona ogromną pracę tam wykonywała — odparł.

A może tak niskie miejsce dla Müllera było błędem?

Czytaj więcej

Sondaż: Wyborców KO spytano, czy chcą, by Tusk powalczył o prezydenturę

- Być może to jest ta strategia, która pomogła: dzięki mobilizacji osób z niższych miejsc wynik w wyborach do Parlamentu Europejskiego okazał się lepszy (procentowo — red.) niż w wyborach do Sejmu, czy do samorządu. Wynik PiS jest dobry — odparł były rzecznik rządu.

O wyborach do Parlamentu Europejskiego i wynikach PiS Müller mówił, że "mandaty zdobyły te osoby, które były aktywne przez lata w terenie, ta aktywność została doceniona". W tym kontekście wymienił kandydatów, którzy - jak on - wiązani są z Mateuszem Morawieckim: Waldemara Budę, Marlenę Maląg i Michała Dworczyka. Wszyscy oni uzyskali mandaty europosłów mimo że nie otwierali list wyborczych.

Donald Tusk chce tę przystawkę skonsumować do końca, by stała się ona po prostu Platformą Obywatelską

Piotr Müller o Polsce 2050

A jak Müller skomentuje fakt, że mandatu europosła nie zdobył Jacek Kuski?

- Taka decyzja wyborców. Jest królowa nauk politycznych, ona nazywa się arytmetyka i na koniec ona decyduje. Arytmetyka była faktycznie zdecydowanie niekorzystna akurat dla Jacka Kurskiego - mówił.

Europoseł PiS o wynikach wyborów europejskich: PiS zwiększyło procentowy udział w porównaniu z wyborami do Sejmu

Pytany o ocenę wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego były rzecznik rządu mówił, że "niestety percepcję zbudowały przez pierwsze godziny exit polle" (exit poll dawał KO ponad 4 punkty procentowe przewagi nad PiS". - Finalnie PiS zwiększyło procentowy udział w porównaniu do wyborów do Sejmu, czy samorządowych (PiS zdobył w wyborach do PE 36,16 proc. głosów - red.). Oczywiście dobrze byłoby wygrać z KO, ale ta różnica jest niewielka. Najważniejsze, że przeliczenie tych wyników na wyniki wyborów do Sejmu wskazuje, że aktualnie rządzący nie mieliby większości w Sejmie - przekonywał.

Zdaniem byłego rzecznika obecnie „gigantyczna presja zacznie się realizować między KO a Trzecią Drogą”. - W  dużym tempie może doprowadzić do destabilizacji sytuacji. Donald Tusk chce tę przystawkę skonsumować do końca, by stała się ona po prostu Platformą Obywatelską - mówił Müller zaznaczając, że chodzi przede wszystkim o Polskę 2050.

Pytany o wynik Konfederacji (zdobyła ponad 12 proc. głosów) były rzecznik rządu mówił, że "to nie jest dobra wiadomość dla PiS, bo to są konkurenci polityczni" Prawa i Sprawiedliwości, którzy będą chcieli "rozepchać się po prawej stronie".

Müllera pytano czy „utarł nosa” starszym kolegom z PiS zdobywając mandat europarlamentarzysty startując w wyborach z czwartego miejsca na liście. W jego okręgu mandatu europosła nie zdobyła m.in. otwierająca listę PiS Anna Fotyga, była szefowa MSZ.

Piotr Müller o wynikach wyborów europejskich: Mandaty zdobyły osoby aktywne przez lata w terenie

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Bogdan Klich stanie na czele polskiej ambasady w USA. Wbrew prezydentowi Dudzie
Polityka
Zbigniew Ziobro o decyzji sejmu. „Człowieka służącego Polsce wydają w łapy mścicieli”
Polityka
Dwóm największym partiom spada poparcie. Kto zyskuje w sondażu?
Polityka
Tomasz Szatkowski chce pozwać Donalda Tuska. „Nieprawdziwe i zmanipulowane oskarżenia”
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Polityka
Roman Giertych o projekcie ustawy aborcyjnej. „Niechlujny, nierozsądny, groźny dla kobiet”
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą