Radosław Sikorski: Wybory do PE? Polacy opowiedzieli się za ambitną Unią Europejską

Wynik wyborów jest dobry dla naszej siły sprawczej w Unii. Wygrała nie tylko KO w Polsce, a w całej UE wygrała Europejska Partia Ludowa, której jesteśmy członkiem. Będziemy drugą delegacją narodową w rządzącej partii europejskiej. Powinniśmy mieć więcej do powiedzenia - powiedział na antenie radiowej "Trójki" Radosław Sikorski, szef MSZ.

Publikacja: 10.06.2024 10:35

Kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego 2024. Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorsk

Kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego 2024. Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski

Foto: PAP/Marek Zakrzewski

Znamy już pełne, oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała wyniki głosowania z 9 czerwca ze wszystkich 31 830 obwodów. Frekwencja wyborcza wyniosła 40,65 proc.

Pełne wyniki wyborów europejskich 2024

  • Koalicja Obywatelska - 37,06 proc.
  • Prawo i Sprawiedliwość - 36,16 proc.
  • Konfederacja - 12,08 proc.
  • Trzecia Droga - 6,91 proc.
  • Nowa Lewica - 6,3 proc.
  • Bezpartyjni Samorządowcy - 0,93 proc.
  • Inne - 0,31 proc.

Frekwencja w wyborach wyniosła 40,7 proc.

Czytaj więcej

Zakończyły się wybory do PE. PKW policzyła wszystkie głosy

Wybory do PE. Radosław Sikorski: PiS przegrało, bo jest partią ewidentnie antyeuropejską

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w poniedziałek w radiowej „Trójce” skomentował szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. - Będziemy drugą delegacją narodową w rządzącej partii europejskiej. Powinniśmy mieć więcej do powiedzenia - powiedzia polityk. 

Sikorski pytany był o powody, dla których obecny obóz opozycyjny uzyskał taki wynik. Jak ocenił Sikorski, "PiS przegrało, bo jest partią ewidentnie antyeuropejską". - Szczuje Polaków na Unię Europejską, a Polacy czują, że w tak niebezpiecznych czasach lepiej jest być razem z naszymi zachodnimi sojusznikami, być częścią potężnej wspólnoty - zaznaczył. - Polacy domagają się, aby Unia realizowała ambitne zadania, takie jak ochrona zdrowia czy obronność, a PiS chce zredukowania Unii do strefy wolnego handlu. Polacy opowiedzieli się za ambitną Unią - dodał. 

Czytaj więcej

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Frakcja, w której jest KO, największa

Sikorski: Polska powinna mieć teraz więcej do powiedzenia w UE

Mówiąc o poparciu uzyskanym przez swój obóz polityczny, Sikorski stwierdził, że "wynik wyborów jest dobry dla naszej siły sprawczej w Unii". - Wygrała nie tylko KO w Polsce, a w całej UE wygrała Europejska Partia Ludowa, której jesteśmy członkiem - dodał. - Będziemy drugą delegacją narodową w rządzącej partii europejskiej. Powinniśmy mieć więcej do powiedzenia - zaznaczył szef MSZ.

Sikorski w radiowej „Trójce” został również także o to, które stanowisko w Komisji Europejskiej będzie obsadzone przez reprezentanta z Polski. - Z traktatów wynika, że nadzór nad operacjami wojskowymi należy do wysokiego przedstawiciela ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Unia prowadzi od wielu lat operacje wojskowe. Europejczycy domagają się silniejszej unii obronnej, więc przewodniczący czy przewodnicząca może skonstruować portfolio komisarza, który będzie komisarzem do spraw przemysłu obronnego, ale może i cyberbezpieczeństwa - powiedział polityk. - Polska przygląda się też innym alternatywom - dodał szef MSZ.

Znamy już pełne, oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała wyniki głosowania z 9 czerwca ze wszystkich 31 830 obwodów. Frekwencja wyborcza wyniosła 40,65 proc.

Pełne wyniki wyborów europejskich 2024

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Maciej Wąsik musi zrzec się mandatu posła? Kancelaria Sejmu wyjaśnia
Polityka
Dobromir Sośnierz: Konfederację z AfD dużo więcej łączy, choć sporo nas też dzieli
Polityka
Wybory wygrał jednym głosem. Jest podejrzany o „podstępne pozyskanie wyborców”
Polityka
Dorota Gawryluk kandydatką na prezydenta? Dziennikarka wydała oświadczenie
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
podcast
Mission impossible, czyli PiS szuka kandydata, który mógłby wygrać wybory prezydenckie w 2025 roku
Polityka
Szymon Hołownia chce ukarania posła Mateckiego