Nowy sondaż: Dobre wiadomości dla KO na finiszu kampanii wyborczej

Wyniki najnowszego sondażu poparcia partyjnego przeprowadzonego przez IBRiS publikuje Onet. Badanie przeprowadzono metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 1067 osób 3 czerwca, a więc sześć dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Publikacja: 07.06.2024 06:51

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP, Paweł Supernak

W sondażu, podobnie jak w opublikowanym w czwartek sondażu pracowni Opinia24 dla „Faktów” TVN i TVN24 prowadzi Koalicja Obywatelska.

Sondaż: KO przed PiS, Trzecia Droga na podium

Z sondażu IBRiS dla Onetu wynika, że na KO chce głosować 33,1 proc. badanych — co oznacza, że od kwietnia poparcie dla tej partii wzrosło o 2,6 punktu procentowego. Na PiS chce głosować 31,3 proc. respondentów (wzrost o 2,3 punkty procentowe od kwietnia).

Czytaj więcej

Najnowszy sondaż: Mała różnica między KO a PiS. Na podium nie ma Trzeciej Drogi

Na podium znalazłaby się jeszcze Trzecia Droga, którą popiera 11,6 proc. badanych (spadek o 0,2 punktu procentowego).

5-procentowy próg wyborczy przekroczyły ponadto Konfederacja (9 proc., wzrost o 0,6 punktu procentowego) i Lewica (8,2 proc., spadek o 1,3 punktu procentowego).

Poparcie sondażowe dla partii w latach 2023-2024

Poparcie sondażowe dla partii w latach 2023-2024

PAP

6,6 proc. badanych nie wie, na kogo zagłosują. 0,2 proc. zadeklarowało, że zagłosuje na inne ugrupowanie niż te wymienione powyżej.

Sondaż: Ile mandatów miałyby KO i PiS w PE, a ile w Sejmie?

Onet przeliczył wyniki sondażu na mandaty w wyborach do PE. Najwięcej mandatów zdobyłaby KO (19), PiS mógłby liczyć na 18 mandatów, Trzecia Droga — na 7, Konfederacja — na 5, a Lewica na 4.

Gdyby z kolei takimi wynikami skończyły się wybory do Sejmu, wówczas koalicja rządząca obecnie — KO, Trzecia Droga i Nowa Lewica — miałyby 247 mandatów, o jeden mniej niż obecnie. Osłabłaby jednak pozycja Trzeciej Drogi, która straciłaby 17 mandatów. Lewica straciłaby jeden mandat, a KO zyskałoby 17 mandatów. PiS straciłby 15 posłów (miałby 179), a Konfederacja zyskała 16 (miałaby ich 34).

Frekwencja w wyborach do PE

Frekwencja w wyborach do PE

PAP

49,6 proc. uczestników badania dla Onetu deklaruje, że zdecydowanie wezmą udział w wyborach do PE, a 10,1 proc. mówi, że „raczej zagłosują”. Gdyby dane te się potwierdziły frekwencja w wyborach byłaby rekordowa — dotychczas najwyższą frekwencję w wyborach do PE w Polsce zanotowano w 2019 roku, gdy wyniosła ona 45,68 proc. 

W sondażu, podobnie jak w opublikowanym w czwartek sondażu pracowni Opinia24 dla „Faktów” TVN i TVN24 prowadzi Koalicja Obywatelska.

Sondaż: KO przed PiS, Trzecia Droga na podium

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz cieszą się największym zaufaniem Polaków
Polityka
Sondaż: Więcej niezadowolonych niż zadowolonych z Donalda Tuska
Polityka
Rząd wprowadza zmiany na granicy z Białorusią. Szef MSWiA złożył podpis
Polityka
Co czeka Lewicę po wyborach europejskich? "Dwie drogi, dziś zachowuje się jak część KO"
Polityka
Agenci CBA weszli do dwóch ministerstw
Polityka
Komisja ds. Pegasusa: Jest termin przesłuchania Ziobry. „To będzie sądny dzień”