Wybory samorządowe 2024. Konrad Fijołek czy Waldemar Szumny. Kto wygrał w Rzeszowie? Są wyniki II tury

Rzeszowianie zagłosowali w II turze wyborów samorządowych, w których mierzyli się Konrad Fijołek i Waldemar Szumny. Dane PKW potwierdziły wcześniejsze wyniki badania exit poll.

Aktualizacja: 22.04.2024 02:16 Publikacja: 21.04.2024 21:01

Waldemar Szumny (z lewej) i Konrad Fijołek (z prawej) podczas debaty przed II turą wyborów w Bibliot

Waldemar Szumny (z lewej) i Konrad Fijołek (z prawej) podczas debaty przed II turą wyborów w Bibliotece Politechniki Rzeszowskiej. W środku prowadzący spotkanie, ich kontrkandydat w pierwszej turze Jacek Strojny.

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Ipsos przeprowadził w niedzielę sondaż na zlecenie trzech kanałów informacyjnych: Polsatu, TVN i TVP. Wyniki badania opublikowano o godz. 21.00, tuż po zakończeniu głosowania w drugiej turze wyborów samorządowych w Polsce.

Kto prezydentem Rzeszowa? Wyniki exit poll II tury wyborów samorządowych 2024

Zgodnie z wynikami badania exit poll obecny prezydent Rzeszowa wygrał wyborczy wyścig o drugą kadencję. Na Konrada Fijołka według Ipsos zagłosowało 56,1 proc. mieszkańców miasta, którzy 21 kwietnia udali się do lokali wyborczych. Na jego rywala, Waldemara Szumnego, kandydata Prawa i Sprawiedliwości, głos oddało 43,9 proc. Oficjalne wyniki z Rzeszowa Państwowa Komisja Wyborcza podała tuż przed godz. 2.00 w nocy. Przewaga Fijołka nad Szumnym nieco w nich zmalała, ale kandydat, który dwa tygodnie temu doznał prestiżowej porażki, gdy proprezydencki komitet Rozwój Rzeszowa wprowadził do miejskiej rady zaledwie pięciu radnych, będzie rządził przez kolejną kadencję. Urząd objął w 2021 roku, po przedterminowych wyborach, wymuszonych dymisją Tadeusza Ferenca. W II turze poparcie dla niego wyniosło ostatecznie 54,9 proc. Jego rywal uzyskał 45,1 proc. głosów.

Dwa tygodnie temu, w I turze wyborów prezydenta Rzeszowa, Fijołka poparło 37,91 proc. mieszkańców, którzy oddali ważny głos. Waldemar Szumny uzyskał 24,23 proc. głosów, dystansując ekonomistę Jacka Strojnego z komitetu Razem dla Rzeszowa (20,61 proc.). W wyborach uczestniczyło jeszcze troje kandydatów - Adam Dziedzic, były wójt gminy Świlcza (8,76 proc.), Karolina Pikuła z Konfederacji (6,78 proc.) i Janusz Niemier z partii Polska Jest Jedna (1,71 proc.).

Czytaj więcej

Wybory samorządowe 2024. Łukasz Gibała czy Aleksander Miszalski. Kto wygrał II turę w Krakowie? Wyniki exit poll i late poll

W Rzeszowie doszło jednak do jednej z największych pomyłek Ipsos, jeśli chodzi o prognozowanie wyniku wyborów. Zgodnie w wynikami badania exit poll sprzed dwóch tygodni, w drugiej turze z Fijołkiem (który według sondażu miał mieć znacznie wyższe poparcie, 45,1 proc.) rywalizować miał nie kandydat PiS (17,9 proc.), a Jacek Strojny (18,6 proc.).

W rzeczywistości obaj uzyskali większy odsetek głosów, niż w badaniu, ale Strojny tylko o 2 pkt. proc. więcej, a Szumny aż o ponad 6 pkt. proc. Mocno przeszacowany okazał się za to wynik urzędującego prezydenta.

Wybory samorządowe 2024 — II tura. Są wyniki exit poll z Rzeszowa

- Pomysł na Rzeszów to pokazanie naszej młodzieży, że nie musi wyjeżdżać, bo na miejscu może pracować w największych, dających szansę rozwoju zawodowego firmach - mówił "Rzeczpospolitej" w czasie kampanii Konrad Fijołek. - Rzeszów jak magnes przyciąga nowych ludzi, bo znajdują tu pracę w światowych korporacjach. Cały czas przybywa nam mieszkańców, i to nie tylko uchodźców. W krótkim czasie miasto się zatłoczyło, więc teraz priorytetem dla nas jest, by rozładowywać te korki, by budować nowe drogi - tłumaczył.

Szumny do ostatniego dnia kampanii zabiegał o poparcie wyborców Jacka Strojnego i Adama Dziedzica. Kandydatowi Razem dla Rzeszowa zaproponował nawet stanowisko wiceprezydenta. Z kolei powołując się na program Karoliny Pikuły obiecał, że nie będzie podnosił podatków przez przynajmniej rok. Zapowiedział też przedstawienie "Konstytucji dla Rzeszowa", która wprawdzie miała być opublikowana już wcześniej, ale - jak tłumaczył - jest nadal uzupełniana, z powodu propozycji, nadsyłanych przez mieszkańców. Zapewnił jednak, że w dokumencie znajdą się zapisy, które "będą dowodem na walkę nepotyzmem, na zapobieganie próbom". - Będzie zakaz radnych w spółkach miejskich, krótko mówiąc - mówił w piątek.

W niedzielę sondaż exit poll był przeprowadzany przez Ipsos w trzech miastach – Krakowie, Wrocławiu i Rzeszowie. W każdym z nich instytut wylosował 50 lokali wyborczych oraz zaangażował 110 ankieterów do przeprowadzenia 5 tys. ankiet.

Druga tura wyborów samorządowych w 748 miejscach

21 kwietnia II tura wyborów wójta, burmistrza lub prezydenta miasta odbywała się w 748 miejscowościach. O fotel prezydenta walczyli kandydaci m.in. w dziewięciu miastach wojewódzkich — oprócz Krakowa, Wrocławia i Rzeszowa także w Gorzowie Wlkp., Kielcach, Olsztynie, Poznaniu, Toruniu i Zielonej Górze, dokąd jednak Ipsos nie wysłał ankieterów.

Ipsos przeprowadził w niedzielę sondaż na zlecenie trzech kanałów informacyjnych: Polsatu, TVN i TVP. Wyniki badania opublikowano o godz. 21.00, tuż po zakończeniu głosowania w drugiej turze wyborów samorządowych w Polsce.

Kto prezydentem Rzeszowa? Wyniki exit poll II tury wyborów samorządowych 2024

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
"Najlepiej nie pamiętać". Na nowych taśmach Mraza są przygotowania do zeznań na komisji śledczej i przed NIK
Polityka
Sondaż: Która polska partia prowadzi politykę korzystną z punktu widzenia Rosji?
Polityka
Adrian Zandberg apeluje do Donalda Tuska o wycofanie się z kredytu 0%. „Zapomnijmy o sprawie”
Polityka
Marian Banaś: Z powrotem przystępujemy do kontroli Funduszu Sprawiedliwości
Polityka
Marcin Romanowski o nagraniach ws. Funduszu Sprawiedliwości: Burza w szklance wody, prowokacja
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy