Sondaż: Zła wiadomość dla Donalda Trumpa

Jest nowy sondaż poparcia dla kandydatów na prezydenta USA, przed listopadowymi wyborami prezydenckimi, w których urzędujący prezydent, Joe Biden, zmierzy się z Donaldem Trumpem.

Publikacja: 10.04.2024 05:27

Donald Trump

Donald Trump

Foto: AFP

Z sondażu Reuters/Ipsos wynika, że 41 proc. zarejestrowanych w USA wyborców deklaruje gotowość głosowania na Joe Bidena, urzędującego prezydenta i kandydata Partii Demokratycznej w wyborach. Donald Trump może liczyć na poparcie 37 proc. badanych.

Takie wyniki oznaczają, że od marcowego badania Reuters/Ipsos Biden powiększył przewagę nad Trumpem z 1 punktu proc. do 4 punktów.

Reuters/Ipsos zastrzega jednak, że margines błędu statystycznego sondażu wynosi właśnie 4 punkty procentowe.

Czytaj więcej

USA: Donald Trump blokuje pomoc dla Ukrainy. Demokraci będą przed nim bronić spikera?

Sondaż Reuters/Ipsos przed wyborami prezydenckimi w USA: Wciąż wielu niezdecydowanych

Ponadto wielu zarejestrowanych wyborców wciąż nie jest pewnych jak zagłosuje w wyborach, które odbędą się 5 listopada. W najnowszym sondażu aż 22 proc. zarejestrowanych wyborców przyznaje, że nie zdecydowali jeszcze na którego kandydata zagłosują, skłania się ku kandydatom spoza dwóch głównych ugrupowań lub rozważa pozostanie w domu w dniu wyborów.

Liczba elektorów wybierających prezydenta USA w listopadowych wyborach prezydenckich w poszczególnyc

Liczba elektorów wybierających prezydenta USA w listopadowych wyborach prezydenckich w poszczególnych stanach

PAP

Sondaż Reuters/Ipsos dotyczy poparcia w całym kraju. Specyfika amerykańskich wyborów prezydenckich sprawia jednak, że kluczowe jest poparcie dla kandydatów w poszczególnych stanach, które wyłaniają elektorów decydujących o wyborze prezydenta USA. W 2016 roku Hillary Clinton zdobyła w skali całego kraju więcej głosów niż Donald Trump, ale prezydentem został Trump, który zdobył więcej głosów elektorskich.

Sondaż: Wśród wszystkich wyborców przewaga Joe Bidena nad Donaldem Trumpem jest mniejsza

Reuters opisując wyniki swojego sondażu zwraca uwagę, że biorąc pod uwagę wszystkich respondentów poparcie dla Bidena jest tylko o 1 punkt procentowy wyższe niż dla Donalda Trumpa, ale — jak zaznacza agencja — poparcie wśród zarejestrowanych wyborców jest istotniejsze ponieważ są to osoby, które już zarejestrowały się do udziału w wyborach co sprawia, że jest bardziej prawdopodobne iż wezmą udział w wyborach.

1 pkt proc.

Tyle wynosi przewaga Bidena nad Trumpem wśród wszystkich wyborców

W 2020 roku w wyborach prezydenckich w USA wzięło udział 2/3 uprawnionych — przypomina Reuters.

Z sondażu Reuters/Ipsos wynika też, że Trump prowadzi wśród wyborców, którzy nie mają wykształcenia wyższego, podczas gdy Biden ma większe poparcie wśród wyborców z wykształceniem wyższym.

Donald Trump był prezydentem USA w latach 2017-2021. W 2020 roku przegrał w wyborach prezydenckich z Joe Bidenem choć do dziś, bez przedstawiania dowodów na swoje oskarżenia, przekonuje, że zwycięstwo zostało mu odebrane wskutek oszustw wyborczych. Przeciwko Trumpowi toczą się obecnie cztery sprawy karne — m.in. sprawa dotycząca próby zmienienia wyniku wyborów prezydenckich w stanie Georgia oraz sprawa dotycząca podżegania do buntu przeciw władzom kraju związana z wystąpieniem Trumpa przed szturmem jego zwolenników na Kapitol 6 stycznia 2021 roku. Mimo tego Trump zdecydowanie wygrał prawybory prezydenckie organizowane przez Partię Republikańską.

Sondaż przeprowadzono w dniach 4-8 kwietnia.

Z sondażu Reuters/Ipsos wynika, że 41 proc. zarejestrowanych w USA wyborców deklaruje gotowość głosowania na Joe Bidena, urzędującego prezydenta i kandydata Partii Demokratycznej w wyborach. Donald Trump może liczyć na poparcie 37 proc. badanych.

Takie wyniki oznaczają, że od marcowego badania Reuters/Ipsos Biden powiększył przewagę nad Trumpem z 1 punktu proc. do 4 punktów.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory na prezydenta Litwy. Nausėda znów pokonał Šimonytė
Polityka
Miedwiediew komentuje słowa Sikorskiego. "Amerykanie są ostrożniejsi niż Polacy"
Polityka
Donald Trump wygwizdany i wybuczany na konwencji
Polityka
Czy Netanjahu zostałby aresztowany w Niemczech?
Polityka
Putin o śmierci Raisiego: Rosyjskie śmigłowce doleciały bez problemu
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy