Donald Tusk o wynikach wyborów samorządowych: 15 października powtórzył się w kwietniu

Tu jest dzisiejszy bohater - mówił po ogłoszeniu wyniku badania exit poll po głosowaniu w wyborach samorządowych premier Donald Tusk wskazując Rafała Trzaskowskiego.

Aktualizacja: 07.04.2024 21:24 Publikacja: 07.04.2024 21:16

Rafał Trzaskowski i Donald Tusk

Rafał Trzaskowski i Donald Tusk

Foto: PAP, Marcin Obara

Badanie exit poll wskazuje, że w wyborach do sejmików Koalicja Obywatelska zajęła drugie miejsce (za PiS — 33.7 proc.) uzyskując 31,9 proc. głosów.

Donald Tusk: Rafał Trzaskowski liderem Polski samorządowej

- Rafał Trzaskowski potwierdził, że jest liderem demokratycznej Polski, tej samorządowej, uzyskał kapitalny wynik — mówił Tusk.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe 2024: Są wyniki badania exit poll

- Nie ukrywam, że jestem szczęśliwy, gdy mogę jako gdańszczanin z urodzenia popatrzeć na północ i zobaczyć podobny wynik Oli Dulkiewicz, też 60 proc. No genialnie — dodał Tusk.

Donald Tusk o wyniku wyborów: Jestem dumny z Polek i Polaków

- Wiecie dlaczego wygraliśmy wybory 15 października, wiecie dlaczego dziś ta nadzieja jest jeszcze większa: że Polska będzie się zmieniała w tę stronę o jakiej marzyliśmy. W Polskę szczęśliwą, ludzi odpowiedzialnych. Wiedzieliśmy, że będzie trudno. Nie wszyscy dawali nam 100-procentowe gwarancje, że po 15 października ta koalicja, która odegnała złe demony, że utrzymamy te poparcie a nawet je zwiększymy w wyborach samorządowych. Dziś mogę to ogłosić w imieniu Polski demokratycznej, Polski wolnej, że 15 października powtórzył się także w kwietniu. Jestem dumny z nas Polek i Polaków - kontynuował.

Ta droga do tego, żeby demokracja była w Polsce naprawdę silna, żeby mieć absolutną pewność, że populiści spod znaku PiS nie wrócą do władzy, nie będzie prosta

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy

- Być może niektórzy myśleli, że będzie łatwiej. To że udało nam się odbić główne województwa, to że w miastach PiS, nasz główny oponent, poniósł spektakularną klęskę, to nie znaczy, że ta droga będzie łatwa. Nic nie będzie łatwe — dodał.

- Wielka radość, ale również wzruszenie. Dla chłopaka, który się urodził w Warszawie, tu wychował, to zaufanie warszawianek i warszawiaków jest czymś co buduje. Dziękuję wam bardzo, mam nadzieję, że was nie zawiodę - mówił z kolei Trzaskowski.

Trzaskowski podziękował za wsparcie Donaldowi Tuskowi. - Ta droga do tego, żeby demokracja była w Polsce naprawdę silna, żeby mieć absolutną pewność, że populiści spod znaku PiS nie wrócą do władzy, nie będzie prosta. Kolejny krok został na tej drodze zrobiony — dodał.

Trzaskowski podziękował m.in. swojej żonie. - Gosiu, dziękuję ci bardzo. Wreszcie będę mógł wrócić na należne mi miejsce. Przy kuchni — zażartował Trzaskowski nawiązując do wpadki z wyborczego spotu, w którym prezydent stolicy siedział przy stole a jego żona stała przy kuchennym blacie.

- Wielkie gratulacje dla wszystkich kontrkandydatów którzy startowali w Warszawie: za wasz wynik, za determinację - mówił też prezydent Warszawy dodając, że kampania wyborcza w Warszawie była merytoryczna.

Badanie exit poll wskazuje, że w wyborach do sejmików Koalicja Obywatelska zajęła drugie miejsce (za PiS — 33.7 proc.) uzyskując 31,9 proc. głosów.

Donald Tusk: Rafał Trzaskowski liderem Polski samorządowej

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Słowa ministra obrony w Sejmie zaniepokoiły posła PiS. "Już miałem telefony"
Polityka
Mateusz Morawiecki wrócił przed komisję śledczą: Niczego się nie boję, a już na pewno nie tej komisji
Polityka
Sławomir Mentzen w Sejmie: Mamy najmniej czołgów od lat 40-tych XX wieku
Polityka
Andrzej Duda skomentował wystąpienie szefa MON. Wskazał, co go zaniepokoiło
Polityka
Szymon Hołownia pozostanie marszałkiem Sejmu do końca kadencji? ”Umowa to nie Pismo Święte"