Sondaż na 100 dni rządu. Spora armia zwolenników rekonstrukcji. Nawet w koalicji

Po 100 dniach rządów gabinetu Donalda Tuska prawie połowa ankietowanych Polaków uważa, że powinno dojść do rekonstrukcji rządu. odsetek zwolenników tej opcji rośnie nawet w rządzącej koalicji.

Publikacja: 20.03.2024 12:03

Posiedzenie rządu, 19 marca

Posiedzenie rządu, 19 marca

Foto: PAP, Radek Pietruszka

Od zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska 13 grudnia 2023 minęło ponad 100 dni. Podczas kampanii wyborczej przed jesiennymi wyborami koalicja rządząca obiecywała realizację w tym czasie 100 konkretów.

We wtorek na konferencji prasowej przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości zarzucili Tuskowi, że „oszukał Polaków”, nie spełniając swoich przedwyborczych obietnic.

Premier odpierał ataki, argumentując, że ci, którzy  zarzucają rządowi niewypełnienie wszystkich zobowiązań w ciągu tych 100 dni, to są dokładnie ci, którzy przez te trzy miesiące robili wszystko, by blokować dobre zmiany.

- Kiedy słyszę takie słowa „królowie kłamstwa” w ustach panów Kaczyńskiego i Błaszczaka, kiedy widzę pana Morawieckiego, który komuś zarzuca kłamstwa, przychodzi mi do głowy, że mieliśmy do czynienia przez osiem lat do czynienia ze sługami kłamstwa oraz korupcji.  Jednym z zadań na 100 dni było dla nas rozliczenie tego bezwstydnego złodziejstwa - mówił Tusk.

Premier podkreślił, że jego rząd przez 3 miesiące zrobił więcej, niż jakikolwiek rząd w historii.

Sondaż na 100 dni rządu. Czas na rekonstrukcję? Jedna trzecia jeszcze nie wie

Po 100 dniach od zaprzysiężenia gabinetu Tuska rekonstrukcji rządu chce 44 proc. Polaków,  ankietowanych przez UCE Research na zlecenie Onetu.

Czytaj więcej

Donald Tusk: Zostawili nam rekordowy dług. PiS: Pieniędzy nie ma i nie będzie

„Zdecydowanie” za zmianą składu gabinetu opowiada się co piąty ankietowany — 20,5 proc. Nieco więcej, 23,6 proc., uważa, że „raczej” powinno dojść do rekonstrukcji.

Zdecydowanych przeciwników zmian jest niewielu — zaledwie 4,8 proc. „Raczej” nie widzi potrzeby rekonstrukcji 21,2  proc. ankietowanych.

Prawie jedna trzecia pytanych, 29,9 proc., wybrała odpowiedź „trudno powiedzieć”. 

Sondaż: Czy rekonstrukcja rządu jest potrzebna? Jeden z koalicjantów skłania się bardziej

Najbardziej zdecydowanie za zmianami w rządzie opowiadają się sympatycy obecnej opozycji — 67,6 proc. wyborców Konfederacji i 67,2 zwolenników Prawa i Sprawiedliwości.

Jednak potrzebę rekonstrukcji rządu widzą także tworzące go ugrupowania, a szczególnie jedno. Wśród sympatyków Trzeciej Drogi aż 39,4 proc. uważa, że zmiana jest potrzebna. Nieco mniej zwolenników ta opcja ma wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej — 30,7 proc., jeszcze mniej wśród zwolenników Lewicy — 25,2 proc.

Polityka
Rządowe dylematy mieszkaniowe. Nowe pomysły w pakiecie
Polityka
Zuzanna Dąbrowska: Wybory do PE – eurosceptycyzm w wersji light
Polityka
Gibała: Chcę pokazać, że w Krakowie nadszedł koniec epoki boomerów
Polityka
Marek Migalski: Toksyczne związki lewicy
Polityka
Łukasz Warzecha: Kradzież czasu i wysiłku