Sondaż: Polacy pozytywnie oceniają propozycję Andrzeja Dudy

"Prezydent Andrzej Duda proponuje, by kraje NATO przeznaczały na obronność 3 proc. PKB (obecnie rekomenduje się 2 proc.). Jak ocenia Pani/Pan tę propozycję?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 16.03.2024 07:26

Andrzej Duda w czasie wizyty w Fort Stewart

Andrzej Duda w czasie wizyty w Fort Stewart

Foto: PAP, Leszek Szymański

Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, przed wyjazdem do USA na wspólne z Donaldem Tuskiem spotkanie z Joe Bidenem, prezydent Andrzej Duda przedstawił propozycję, by rekomendowany poziom wydatków na obronność państw NATO wynosił 3 proc. PKB, a nie — jak jest to od 2014 roku — 2 proc. PKB.

W odpowiedzi na propozycję prezydenta Matthew Miller, rzecznik Departamentu Stanu USA stwierdził, że pierwszym krokiem powinno być osiągnięcie przez wszystkich członków NATO progu 2 proc. PKB.

Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika jednak, że prezydent Duda będzie w najbliższych miesiącach, poprzedzających szczyt NATO w Waszyngtonie, lobbował na rzecz swojej inicjatywy. 

Czytaj więcej

Po spotkaniu Andrzeja Dudy i Donalda Tuska z Joe Bidenem: Polski dzień w Waszyngtonie

Polska liderem wśród państw NATO w wydatkach na obronność

W 2014 roku, po zajęciu Krymu przez Rosję i wybuchu konfliktu w Donbasie, na szczycie NATO w Walii przed państwami sojuszniczymi NATO postawiono cel wydatków na obronę na poziomie 2 proc. PKB. W tamtym czasie taki poziom wydatków osiągały trzy kraje NATO.

W czwartek Jens Stoltenberg podsumowując 2023 rok i mówiąc o planach na 2024 rok podkreślił, że "w 2024 roku Sojusznicy NATO w Europie zainwestują 470 mld dolarów dolarów w systemy obronne co stanowi 2 proc. ich połączonego PKB, po raz pierwszy w historii".

Stoltenberg dodał, że w 2024 roku 2/3 krajów NATO (20) wyda na obronność co najmniej 2 proc. PKB. W 2023 roku takich państw było 11.

Obecnie liderem w NATO, jeśli chodzi o wydatki na zbrojenia, jest Polska, która przeznaczyła na obronność w 2023 roku 3,92 proc. PKB, a 54 proc. budżetu obronnego przeznaczyła na zakup nowego sprzętu.

Nacisk na zbrojenia w NATO jest kładziony w związku z agresją Rosji na Ukrainę i przestawieniem rosyjskiej gospodarki na gospodarkę wojenną. CNN ujawnił niedawno, że Rosja produkuje obecnie ok. 250 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej miesięcznie (ok. 3 mln sztuk amunicji rocznie). Tymczasem Zachód — USA i europejscy sojusznicy Ukrainy — według informacji CNN, są obecnie w stanie rocznie wyprodukować ok. 1,2 mln amunicji artyleryjskiej, którą można będzie przekazać Ukrainie. Przewaga Rosji jeśli chodzi o ilość dostępnej amunicji może - jak alarmował niedawno think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) - doprowadzić do przełamania frontu na Ukrainie przez Rosję.

Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji, mówił w czasie wizyty w USA podczas spotkania z jednym z kongresmenów Partii Republikańskiej, że perspektywa wygranej przez Rosję wojny z Ukrainą oznacza rosyjskie wojska na granicy Polski i Bałkanów.

Sondaż: 59 proc. mężczyzn w Polsce popiera propozycję prezydenta ws. poziomu wydatków na obronność w NATO

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy jak oceniają propozycję prezydenta ws. wydatków na obronność.

Ile wydają na obronność poszczególne kraje NATO?

Ile wydają na obronność poszczególne kraje NATO?

PAP

51,2 proc. badanych oceniło ją pozytywnie.

18,7 proc. respondentów negatywnie ocenia propozycję prezydenta.

30 proc. badanych nie ma zdania w tej kwestii (wynik nie sumuje się do 100 proc. ze względu na zaokrąglenie wyników do pierwszego miejsca po przecinku - red.).

- Zwiększenie przez członków Sojuszu wydatków na obronność za dobry pomysł zdecydowanie częściej uważają mężczyźni (59%) niż kobiety (45%). Pozytywny stosunek do prezydenckiej inicjatywy wyraża blisko 6 na 10 (58%) badanych między 35 a 49 rokiem życia i taki sam odsetek badanych, których zarobki przewyższają 7000 zł netto. Biorąc pod uwagę klasę wielkości miejscowości najczęściej podniesienie wydatków na obronność popierają mieszkańcy miast o wielkości od 20 tys. do 99 tys. osób (58%) - komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes agencji badawczej SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 12-13 marca 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.Polityka
Referendum ws. aborcji. Trzeciej Drodze zabrakło podpisów do złożenia wniosku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Miszalski: Gibała? Nie zdziwię się jak poprze go Konfederacja
Polityka
Ustawy dot. aborcji w Sejmie. Lewica może nie zagłosować za projektem PSL
Polityka
Leszczyna o tweecie Kotuli z instrukcją wykonania aborcji: Ja bym go nie zamieściła
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Posłowie PiS śpiewali w hotelu sejmowym piosenkę o Grzegorzu Braunie