Donald Trump zaprosił Viktora Orbána. Premier Węgier poleci do USA

Były prezydent USA Donald Trump w przyszłym tygodniu spotka się z premierem Węgier Viktorem Orbánem w swojej rezydencji Mar-a-Lago na Florydzie.

Publikacja: 29.02.2024 12:52

Donald Trump i Viktor Orbán

Donald Trump i Viktor Orbán

Foto: PAP/Abaca

Bloomberg informuje, że do spotkania Donalda Trumpa z Viktorem Orbánem dojdzie prawdopodobnie 8 marca. Agencja podkreśla, że premier Węgier, podobnie jak ubiegający się no nominację republikańską Trump, prowadzi populistyczną politykę, a w Europie zajmuje pozycję lidera skrajnej prawicy.

Orbán i jego partia Fidesz stopniowo umacniają swoją władzę, przejmując kontrolę nad większością węgierskich instytucji, w tym nad sądami i mediami. Premier Węgier jest oskarżany przez krajowych i zagranicznych krytyków o rządzenie autorytarnym reżimem.

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie rozbija Wyszehrad. Różnice nie do pogodzenia?

Viktor Orbán — premier chwalony przez republikańskich wyborców w USA

Gdy Europa sprzymierzyła się z Ukrainą w jej walce z Rosjanami, Orbán utrzymuje serdeczne relacje z prezydentem Władimirem Putinem.

Węgierski przywódca od dawna jest ceniony przez amerykańską prawicę za swój zdecydowany sprzeciw wobec imigracji i praw osób LGBTQ+, a także za ataki na liberałów i agencje informacyjne. W 2022 r. spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem, gdy wygłosił przemówienie w Teksasie.

- Matka jest kobietą, ojciec mężczyzną i zostawcie nasze dzieci w spokoju. Kropka, koniec dyskusji — powiedział Orbán, odrzucając programy dotyczące orientacji seksualnej w szkołach bez zgody rodziców.

Czytaj więcej

Emmanuel Macron postawił się Rosji

Sojusznicy USA obawiają się powrotu Donalda Trumpa do Białego Domu

Spotkanie w Mar-a-Lago to kolejny element zagranicznej kampanii Donalda Trumpa przed wyborami prezydenckimi. W zeszłym tygodniu jego doradcy promowali spotkanie z prezydentem Argentyny Javierem Milei, niedawno wybranym populistą, który przemawiał na spotkaniu CPAC w Maryland.

Były prezydent zagroził, że pozwoli sojusznikom z NATO radzić sobie samemu, jeśli nie wywiążą się ze zobowiązań dotyczących wydatków na obronę, a także naciskał na republikańskich senatorów, aby odrzucili dwupartyjny pakiet w sprawie bezpieczeństwa granic i imigracji, która odblokowałaby również miliardy amerykańskiej pomocy dla Ukrainy.

Działania te wywołały obawy w stolicach sojuszników USA, którzy już nie są pewni zaangażowania Waszyngtonu w globalne bezpieczeństwo.

Polityka
Izrael musi odpowiedzieć na atak Iranu. Netanjahu już to zapowiada
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
rozmowa
Premier Grecji: Wspieramy Ukrainę, ale nie jesteśmy gotowi do przekazania jej samolotów F-16
Polityka
Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami
Polityka
Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji
Polityka
Mateusz Morawiecki popiera powrót do kompromisu aborcyjnego. „Nie jestem naiwny”