Śmierć Nawalnego. Kreml o oskarżeniach o morderstwo: Nudne i bezpodstawne

Władze Kremla odrzuciły we wtorek wniosek Rady Europejskiej o niezależne śledztwo i zbadanie przyczyn śmierci przywódcy opozycji Aleksieja Nawalnego.

Publikacja: 20.02.2024 19:11

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow

Foto: Kremlin.ru

W poniedziałek Rada Unii Europejskiej wezwała do przeprowadzenia niezależnej sekcji ciała zmarłego lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego.

Według oficjalnych informacji Aleksiej Nawalny zmarł w piątek 16 lutego w kolonii karnej na wschodzie Rosji, gdzie odbywał wieloletni wyrok więzienia. O śmierci Nawalnego poinformował departament Federalnej Służby Więziennej dla Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego. Rosyjskie służby twierdzą, że Nawalny zasłabł po spacerze, stracił przytomność i już jej nie odzyskał, mimo - jak utrzymują - szybkiej pomocy medycznej.

Wielu zachodnich polityków, w tym z Wielkiej Brytanii, USA i państw Unii Europejskiej,   otwarcie oskarża Putina o odpowiedzialność za śmierć Nawalnego w więzieniu.

Presja na Rosję po śmierci Nawalnego. RE domaga się niezależnego śledztwa

Rada Europejska domaga się, by Rosja „pozwoliła na niezależne i przejrzyste międzynarodowe dochodzenie w sprawie okoliczności nagłej śmierci Nawalnego i na przeprowadzenie niezależnej sekcji zwłok. której - jak informują niezależne media - dotychczas nie przeprowadzono.

„Nieoczekiwana i szokująca śmierć Aleksieja Nawalnego to kolejna oznaka przyspieszających i systematycznych represji w Rosji” – stwierdziła Rada w oświadczeniu.

Szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell, powiedział wprost, że  Rosja „musi pozwolić” na „międzynarodowe i przejrzyste” śledztwo w sprawie śmierci Nawalnego.

Kreml odrzuca wniosek Rady Europejskiej

Rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina Dmitrij Pieskow odrzucił we wtorek wniosek RE, stwierdzając, że „Moskwa nie akceptuje takich żądań” ze strony Unii Europejskiej.

- W ogóle nie akceptujemy takich żądań, zwłaszcza ze strony pana Josepa Borrella — oświadczył Pieskow.

Słowa wdowy po Nawalnym, która komentując odmowę przekazania rodzinie ciała opozycjonisty powiedziała, że władze chcą ukryć zamordowanie jej męża, Pieskow nazwał „bezpodstawnymi, niczym niepopartymi i nudnymi”.

Polityka
Izrael musi odpowiedzieć na atak Iranu. Netanjahu już to zapowiada
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami
Polityka
Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji
Polityka
Mateusz Morawiecki popiera powrót do kompromisu aborcyjnego. „Nie jestem naiwny”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Obelgi, groźby i ataki. Samorządowcy rezygnują z polityki