Donald Trump ma zapłacić setki milionów dolarów kary za oszustwa

Były prezydent Donald Trump został uznany winnym zawyżania swojego majątku celem wprowadzenia w błąd kredytodawców. Sąd orzekł, że za te oszustwa ma zapłacić 355 milionów dolarów kary.

Publikacja: 16.02.2024 23:29

Donald Trump ma zapłacić setki milionów dolarów kary za oszustwa

Donald Trump ma zapłacić setki milionów dolarów kary za oszustwa

Foto: AFP

Sprawę przeciwko Trumpowi wniosła prokurator generalna Nowego Jorku Letitia James, której biuro pozwało go pod zarzutem, że były prezydent – z pomocą swoich dorosłych synów i wyższej kadry kierowniczej w Trump Organisation – w ciągu 10 lat fałszywie zawyżył swój majątek o 3,6 mld dolarów, aby zapewnić sobie korzystniejsze warunki kredytu i niższe składki ubezpieczeniowe.  

Piątkowe orzeczenie wydał sędzia Arthur Engoron, który na 92 stronach sprecyzował, że oprócz zapłacenia 354,9 mln dolarów kary, Trumpowi nie wolno także pełnić funkcji członka zarządu lub dyrektora jakichkolwiek nowojorskich korporacji. Sędzia postanowił także, że i Trump, i jego Trump Organisation będą mieć ograniczone możliwość ubiegania się o pożyczki od instytucji finansowych Nowego Jorku.

Czytaj więcej

Spektakularne zwycięstwo Trumpa w Iowa zapowiada jego powrót do Białego Domu

Czytaj więcej

Prawybory w USA: Donald Trump tryumfuje w New Hampshire

Oprócz ukarania Trumpa, sędzia Engoron zażądał ponad 4 milionów dolarów od każdego z dorosłych synów byłego prezydenta, Donalda Jr. i Erica, którym przez dwa lata nie wolno piastować najwyższych stanowisk kierowniczych w nowojorskich firmach,  oraz 1 milion dolarów od byłego dyrektora finansowego  Trumpa Allena Weisselberga, który nie może piastować stanowiska dyrektora przez trzy lata i ma trwały zakaz sprawowania kontroli finansowej nad nowojorską firmą.

Orzeczenie zapadło zaledwie trzy tygodnie po tym, jak nowojorska ława przysięgłych nakazała Trumpowi zapłatę 83,3 miliona dolarów odszkodowania byłej felietonistce „Elle”, E. Jean Carroll, za zniesławiające wypowiedzi, które wygłosił na jej temat w 2019 roku.

Wybory prezydenckie w USA. Czy zarzuty zatrzymają Trumpa?

Od chwili odejścia ze stanowiska w 2021 r. były prezydent jest uwikłany w szereg kwestii prawnych i dochodzeń na różnych frontach, w tym dotyczących jego postępowania politycznego i spraw biznesowych.

Cztery z tych dochodzeń zakończyły się postawieniem aktów oskarżenia – w pierwszym z nich uznano go za jedynego prezydenta USA, któremu postawiono zarzuty karne, a w dwóch kolejnych wskazano go jako jedynego prezydenta, któremu postawiono zarzuty federalne.

Mimo to Trump – który ma nadzieję wrócić do Białego Domu w 2025 r. – cieszy się dobrymi notowaniami wśród wyborców Partii Republikańskiej i wydaje się głównym kandydatem do zdobycia dla tej partii nominacji na prezydenta w lipcu.

Polityka
Premier Grecji: Zawsze przypominam moim dzieciom, że są w jednej czwartej Polakami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Niemcy szukają rozwiązania. Pozakodeksowy sposób na legalizację aborcji
Polityka
Opór republikanów przed wsparciem dla Kijowa. Ukraina musi czekać
Polityka
USA: Dojdzie do zamachu jak pod Moskwą? Dyrektor FBI: Tylu zagrożeń nie pamiętam
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Wybory w Korei Płd.: Koreańczycy pokazali prezydentowi żółtą kartkę