Radosław Sikorski: Nie będzie żadnych reparacji od Niemiec

Sprawa reparacji jest zamknięta. Próbujemy uzyskać formę zadośćuczynienia, która by nas przekonała, że Niemcy na poważnie żałują tego, co robili w Polsce podczas II wojny światowej - oświadczył minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (PO). Na konferencji prasowej szef MSZ zarzucał dziennikarzowi Telewizji Republika kłamstwo oraz sugerował, że wspiera on jedną z partii politycznych.

Publikacja: 15.02.2024 12:36

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (PO)

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (PO)

Foto: PAP/Piotr Nowak

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się w czwartek w Warszawie z szefem brytyjskiej dyplomacji Davidem Cameronem, byłym premierem Wielkiej Brytanii. Obaj politycy wygłosili oświadczenia mediów, po czym polski minister odpowiadał na pytania dziennikarzy.

- Moje pytanie o pańskie dzisiejsze słowa. Zacytuję: "niech Niemcy wymyślą, jak przywrócić poczucie, że Niemcom jest przykro i chcą coś w tej sprawie zrobić". To w kontekście reparacji czy też zadośćuczynienia od Niemiec za II wojnę światową. Skąd ta łatwość w oddawaniu innym stolicom pola do działania? Po katastrofie smoleńskiej... - zaczął dziennikarz Telewizji Republika.

Czytaj więcej

Radosław Sikorski w Berlinie mówił o reparacjach. Rząd oczekuje od Niemiec rekompensaty za straty wojenne

Radosław Sikorski do dziennikarza Telewizji Republika: Kłamie pan

- Po zamachu smoleńskim - wtrącił Sikorski. - Po katastrofie smoleńskiej - kontynuował dziennikarz. - Ale jak to? To już nie było zamachu? - powiedział minister.

- Oddaliście śledztwo Rosjanom, teraz oddajecie pole działania Berlinowi - mówił dalej dziennikarz, co Radosław Sikorski skomentował słowami "kłamie pan".

- Premier Tusk mówił w Berlinie, że sprawa reparacji jest formalnie, prawnie zamknięta wiele lat temu. Mamy raport (byłego - red.) ministra (Arkadiusza - red.) Mularczyka i całego zespołu eksperckiego, który wystawił rachunek Niemcom, ponad 6,2 bln zł. Dlaczego te działania nie są kontynuowane, dlaczego - tak jak pan mówił - Niemcy powinni znaleźć nowy, kreatywny sposób na rozliczenie się z przeszłością, dlaczego panie ministrze nie zawalczycie o te pieniądze? - pytał dziennikarz.

Czytaj więcej

Kaczyński mówi o "rasizmie Niemców wobec Polaków" i zarzuca Tuskowi przestępstwo

- Panie redaktorze, kłamie pan. Nikt nie oddał żadnego śledztwa Rosji. To jest po prostu nieprawda. Proszę przestać powielać tę konfabulację - odpowiedział Radosław Sikorski. - Jeśli chodzi o śledztwo w sprawie wypadku smoleńskiego, a nie zamachu, jak twierdzi lider pańskiej partii... - dodał.

- Panie ministrze, ja nie jestem w żadnej partii - zaprotestował dziennikarz Telewizji Republika.

- Śledztwo przeprowadziła polska komisja badania wypadków lotniczych i ta polska komisja opublikowała raport, który został przez poprzedni rząd zdjęty z rządowych serwerów, a jest to raport, który Jarosław Kaczyński przedstawił w sądzie jako dowód - kontynuował minister spraw zagranicznych.

Czytaj więcej

Tomasz Pietryga: Dlaczego Donald Tusk zamiast reparacji chce refleksji historycznej od Niemców

- Czyli widzi pan, na potrzeby propagandy mówicie o "zamachu", a gdy przychodzi do odszkodowań czy do przedstawiania dowodów sądzie, jest "wypadek". Radzę się zdecydować - mówił do dziennikarza TV Republika Sikorski.

Radosław Sikorski: Nie będzie żadnych reparacji

- To samo, jeśli chodzi o reparacje. Robicie na tym politykę, tymczasem moja poprzedniczka pani minister Anna Fotyga już wiele lat temu w odpowiedzi na interpelację poselską odpowiedziała, że niestety pozycja prawna Polski jest taka, że reparacje były już w Poczdamie, niestety zostały przywłaszczone przez Związek Radziecki i niestety pozycja prawna jest taka, że niestety reparacji uzyskać się nie da - oświadczył minister spraw zagranicznych.

- Co więcej, rząd, którego pan był entuzjastą, w nocie przekazanej stronie niemieckiej - przeczytałem ją osobiście - słowa "reparacje" nie umieścił. Nie umieścił też niestety numeru konta bankowego, na który Niemcy mieliby przekazać te sześć bilionów, które pan Mularczyk wymyślił. Więc jeśli mówi pan o reparacjach, to znowu pan konfabuluje, bo nie będzie żadnych reparacji, bo niestety Poczdam zdecydował inaczej i niestety ministrowie poprzedniego rządu doskonale wiedzą, że reparacji Polska niestety nie może uzyskać - powiedział Radosław Sikorski.

Czytaj więcej

Kosiniak-Kamysz: Jest ogromne przyzwolenie na wydatki na zbrojenia

Minister spraw zagranicznych: Sprawa reparacji jest zamknięta

- Mam nadzieję, że doceni pan to, że próbujemy uzyskać to, co jest do uzyskania, czyli nie reparacje, ale formę zadośćuczynienia, która by nas przekonała, że Niemcy na poważnie żałują tego, co robili w Polsce podczas II wojny światowej. Więc pan musi się zdecydować, czy chce pan robić politykę na kłamstwach, czy chce pan, żeby Polska skorzystała. My wolimy, żeby Polska skorzystała, a nie żeby (...) wprowadzać w błąd swój elektorat mówieniem o jakichś zamachach i o reparacjach, na które - sami dobrze wiecie - nie ma żadnych szans - mówił do dziennikarza Telewizji Republika szef MSZ.

- Przestańcie oszukiwać ludzi. Nie było zamachu i sami dobrze wiecie, że sprawa reparacji jest zamknięta - oświadczył Sikorski, kończąc wypowiedź na temat reparacji od Niemiec.

Polityka
Scheuring-Wielgus: Duda powiedział mi w oczy, że nie podpisze żadnej ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Kto jest największym wygranym wyborów samorządowych? KO przed PiS
Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy