Adrian Zandberg: Na te pytania Tobiasz Bocheński z gracją unika odpowiedzi

Kandydat PiS na prezydenta Warszawy Tobiasz Bocheński „powinien przede wszystkim powiedzieć publicznie, jakie związki łączyły go z Ordo Iuris” - zaapelował Adrian Zandberg, współprzewodniczący partii Razem.

Aktualizacja: 05.02.2024 09:16 Publikacja: 05.02.2024 08:59

Współprzewodniczący partii Razem Adrian Zandberg i Tobiasz Bocheński, kandydat PiS na prezydenta War

Współprzewodniczący partii Razem Adrian Zandberg i Tobiasz Bocheński, kandydat PiS na prezydenta Warszawy

Foto: Lewa/mat.pas./Dawid Dobrogowski, PAP/Paweł Supernak

Prawo i Sprawiedliwość w weekend ogłosiło nazwiska kilku swoich kandydatów na prezydentów miast. W Warszawie – zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami – rywalizować z Rafałem Trzaskowskim będzie były wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński. – Czas na zmianę, czas na energię, czas na świeżość, czas na nową drużynę dla Warszawy – powiedział Bocheński w trakcie warszawskiej konwencji PiS w weekend.

Tobiasz Bocheński kandydatem PiS na prezydenta Warszawy. Adrian Zandberg komentuje

W tygodniu – jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej” – ponownie ma zebrać się Komitet Polityczny PiS, który zatwierdzi kandydatów PiS w kluczowych miastach, jak i listy.

Czytaj więcej

Do wyborów samorządowych Lewica idzie bez KO

– Pan Tobiasz Bocheński powinien przede wszystkim powiedzieć publicznie, jakie związki łączyły go z Ordo Iuris, bardzo skrajnie konserwatywną, skrajnie tradycjonalistyczną organizacją, która lobbowała na rzecz barbarzyńskiego zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej –  ocenił w poniedziałek w TVP Info Adrian Zandberg. – Dobrze, żeby (Bocheński – red.) powiedział mieszkańcom Warszawy (...) jakie poglądy tak naprawdę ma w sprawach praw kobiet, praw mniejszości, w sprawach wolności światopoglądowej, świeckości państwa. Bo pan Tobiasz Bocheński z gracją, jak na razie, unikał odpowiedzi na te pytania. Ale nie ucieknie przed nimi. A myślę, że wyborcom należy się odpowiedź, czy kandydat ma poglądy umiarkowane, czy też jest po prostu fanatykiem religijnym – stwierdził współprzewodniczący partii Razem.

Adrian Zandberg: Magdalena Biejat prezydentką Warszawy? Ruszyłoby budownictwo społeczne

Poseł Lewicy zapewnił też, że Magdalena Biejat, senator Razem, byłaby „świetną prezydentką Warszawy”. – Znam ją od lat jako osobę, która ma wielkie serce do spraw miasta, której leży na sercu problem cen mieszkań, który trzeba w końcu w Warszawie i w wielu innych miastach w Polsce załatwić. – powiedział. Według Zandberga „to jest postawione na głowie, że dzisiaj za mieszkanie w Warszawie trzeba w niektórych miejscach zapłacić 20-25 tys. zł za metr kwadratowy”. – Młodzi ludzie, którzy wchodzą na rynek pracy, są po prostu bez szans. Nie są w stanie za te pieniądze, które zarabiają, wziąć kredytu i kupić takiego mieszkania – tłumaczył.

– Z drugiej strony przez wieloletnie zaniedbania nie mamy w Polsce budownictwa społecznego. W Warszawie, która powinna być polską perłą w koronie, to budownictwo społeczne niestety leży. Jestem przekonany, że gdyby na czele ratusza stała Magda Biejat, to w końcu ruszyłyby z kopyta projekty budownictwa społecznego w mieście, których bardzo potrzebujemy – podkreślił polityk partii Razem.

Adrian Zandberg: Rafał Trzaskowski pewny wyboru w Warszawie? Niekoniecznie

Bezdyskusyjnym faworytem wyborów na prezydenta Warszawy pozostaje Rafał Trzaskowski, ale według posła Lewicy wynik nie jest przesądzony. – Kiedyś było tak, że wszyscy byli przekonani, że prezydentem Polski zostanie Bronisław Komorowski, a potem okazało się inaczej. Całe piękno demokracji polega na tym, że o tym ostatecznie nie zdecydują ani politycy, ani publicyści, tylko ludzie, którzy pójdą zagłosować – zauważył Adrian Zandberg.

Czytaj więcej

Bocheński o swych słowach sprzed lat: To był błąd, nie podtrzymuję

PiS ujawniło w weekend również kandydata w Bydgoszczy. To były szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, poseł Łukasz Schreiber. Podobnie jak Bocheński, jest zaliczany do polityków młodego pokolenia w partii Kaczyńskiego. Z kolei poseł PiS i były wojewoda Zbigniew Bogucki został kandydatem na prezydenta Szczecina.

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną