Sondaż: Jarosław Kaczyński na emeryturę? Nie chce tego ponad połowa wyborców PiS

52 proc. wyborców PiS jest zdania, że Jarosław Kaczyński powinien stać na czele partii jeszcze jedną kadencję. To wniosek z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu”.

Publikacja: 22.01.2024 10:47

Jarosław Kaczyński, Mariusz Błaszczak

Jarosław Kaczyński, Mariusz Błaszczak

Foto: PAP/Piotr Nowak

Instytut Badań Pollster, w ramach sondażu przeprowadzonego dla "Super Expressu”, zapytał Polaków o to, czy już czas, by Jarosław Kaczyński przekazał władzę i przeszedł na polityczną emeryturę. Badanie wskazuje, że większość respondentów jest zdania, iż obecny prezes PiS cały czas powinien być u władzy. 

Wyborcy PiS nie chcą, by Jarosław Kaczyński przeszedł na polityczną emeryturę

Jak wynika z przeprowadzonego dla "Super Expressu” sondażu, wyborcy PiS nie chcą, by Jarosław Kaczyński przeszedł na polityczną emeryturę. Badanie zrealizowane zostało przez Instytut Badań Pollster w dniach 13-14.01.2024 roku metodą CAWI na próbie 1048 dorosłych Polaków. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3 proc.

Sondaż wskazuje, że zdecydowana większość ankietowanych chciałaby, by obecny prezes PiS po raz kolejny ubiegał się o stanowisko szefa partii. Odejścia Jarosława Kaczyńskiego ze stanowiska nie chce ponad połowa wyborców tej partii. 52 proc. ankietowanych jest zdania, że polityk powinien stać na czele partii jeszcze jedną kadencję. Przeciwnego zdania było 33 proc. osób. 15 proc. nie poparło zaś żadnego z tych wyborów. 

Czytaj więcej

Sondaż: Czy Tusk i Kaczyński powinni odejść na polityczną emeryturę?

Jarosław Kaczyński prezesem PiS. Czy czas, by przeszedł na emeryturę?

2024 rok miał być ostatnim, w którym na czele Prawa i Sprawiedliwości stoi Jarosław Kaczyński. Mimo zakończenia kadencji prezes PiS nie zdecydował się jednak na oddanie władzy w partii. Zdaniem politologa dr Sergiusza Trzeciaka, z którym rozmawiał "Super Express” wyborcy PiS obawiają się, że partia nie przetrwa bez Jarosława Kaczyńskiego. - Wielu wyborców prawicy widzi wady prezesa, ale uważają, że bez niego PiS nie będzie już PiS-em i mógłby się rozpaść. Naturalnym spoiwem tego środowiska jest właśnie Jarosław Kaczyński - powiedział ekspert, zaznaczając, że brakuje realnej alternatywy dla prezesa.

Jarosław Kaczyński jest obecny w polskiej polityce od początku III RP. Polityk był senatorem w latach 1989-1991 i szefem kancelarii prezydenta w latach 1990-1991. W Sejmie zasiadał w latach 1991-1993, a potem nieprzerwanie od 1997 roku. Był współtwórcą Porozumienia Centrum, a potem Prawa i Sprawiedliwości. W latach 2006-2007 był premierem. 

Kaczyński ma 74 lata. Oznacza to, że osiągnął wiek emerytalny, który w Polsce wynosi dla mężczyzn 65 lat.

Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?