Paweł Jabłoński: Władza bandycka. Być może potrzebne jest powtórne ułaskawienie

Jeżeli sytuacja jest taka, że mamy do czynienia z władzą bandycką, z władzą, która łamie prawo świadomie, być może potrzebne są tutaj inne działania, być może powtórne (ułaskawienie - red.) lub jakaś forma uzupełnienia postanowienia - powiedział Paweł Jabłoński w rozmowie z RMF FM.

Publikacja: 10.01.2024 10:46

Paweł Jabłoński: Władza bandycka. Być może potrzebne jest powtórne ułaskawienie

Foto: PAP/Radek Pietruszka

20 grudnia 2023 r. Mariusz Kamiński oraz Maciej Wąsik, byli ministrowie, a w przeszłości członkowie kierownictwa CBA, którzy wybrani zostali 15 października do Sejmu, skazani zostali na dwa lata pozbawienia wolności w związku z tzw. aferą gruntową. Były szef CBA i jego były zastępca podważają ten wyrok – prezydent Andrzej Duda ułaskawił ich bowiem w 2015 r. po zapadnięciu nieprawomocnego wyroku. Kamiński i Wąsik oraz prezydent są zdania, że ułaskawienie jest skuteczne. Uprawnienie prezydenta do takiego ułaskawienia zakwestionował jednak w czerwcu 2023 roku Sąd Najwyższy. Było to podstawą do wydania przez sąd okręgowy prawomocnego wyroku skazującego obu polityków.

9 stycznia Kamiński i Wąsik zatrzymani zostali przez policję na terenie Pałacu Prezydenckiego. Polityków przewieziono następnie do komendy policji, a później do aresztu śledczego na Grochowie w Warszawie.

Do sprawy w rozmowie z RMF FM odniósł się Paweł Jabłoński. Mówił on o zatrzymaniu Kamińskiego i Wąsika, a także o decyzji marszałka Sejmu Szymona Hołowni dotyczącej wygaszenia mandatów polityków, skazanych prawomocnym wyrokiem na 2 lata więzienia. 

Czytaj więcej

Zatrzymanie Kamińskiego i Wąsika. Czarnek mówi o zamachu stanu i uprowadzeniu

Paweł Jabłoński: Zastanawiam się, jakim cudem do Pałacu Prezydenckiego wkroczyła policja

Zdaniem Jabłońskiego politycy obozu rządzącego „postanowili zmienić źródło prawa w Polsce z przepisów konstytucji na opinie prawników”. - Zastanawiam się, jakim cudem do Pałacu Prezydenckiego, z naruszeniem procedur, wkroczyła policja - powiedział polityk o zatrzymaniu Kamińskiego i Wąsika. - Żeby wejść do pomieszczeń, dokonać ich przeszukania, potrzebny jest nakaz. Nic nie wiadomo o tym, aby jakikolwiek sąd wydał taki nakaz. Mamy do czynienia z łamaniem prawa, z działaniem policyjnym wbrew procedurom" - dodał. 

Jabłoński oczekuje od prezydenta jednoznacznej reakcji. - Doszło do naruszenia przestrzeni, pomieszczeń, w których urzęduje. Wkroczyły tam służby ze złamaniem procedury. Mamy do czynienia z bezprawiem - stwierdził. - Za chwilę najprawdopodobniej będą chcieli wejść do Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego - dodał. 

- To jest fatalna metoda rządzenia - stwierdził, Jabłoński. Polityk przytoczył hipotetyczny przykład, że do władzy w Polsce dochodzi polityk Konfederacji Grzegorz Braun. - Straszył, kogo to on nie będzie wieszał. Nie ma takich przepisów, on powie, że jest luka prawna i uchwałą Sejmu taką decyzję podejmie - powiedział Jabłoński. - Te precedensy to jest droga do anarchii i dyktatury - dodał.

Polityk zapytany został także między innymi, czy prezydent powinien jeszcze raz ułaskawić Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. - Jeżeli jest sytuacja, że mamy do czynienia z władzą bandycką, z władzą, która łamie prawo świadomie, być może potrzebne są tutaj inne działania, być może powtórne (ułaskawienie - red.) lub jakaś forma uzupełnienia postanowienia - ocenił.

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną