PiS reaguje na nakaz aresztowania Kamińskiego i Wąsika. "Bandyterka" i "Tuskostan"

Sąd Okręgowy w Warszawie-Śródmieście odrzucił wnioski obrony Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika o odmowę wszczęcia postępowania wykonawczego i o wstrzymanie wykonalności kary. Nakaz aresztowania skazanych komentują politycy PiS.

Publikacja: 08.01.2024 18:49

Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik

Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik

Foto: PAP, Leszek Szymański

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali prawomocnie skazani na 2 lata więzienia w związku z ich działaniami w tzw. aferze gruntowej, podczas której CBA przygotowała i przeprowadziła prowokację wobec ówczesnego ministra rolnictwa Andrzeja Leppera.

Wyrok spowodował wygaszenie przez marszałka Hołownię ich mandatów poselskich, co zwiększyło napięcie w stosunkach z Pałacem Prezydenckim. Andrzej Duda — podobnie jak Kamiński i Wąsik — nie uznaje wyroku skazującego, wskazując, że wcześniej ułaskawił obydwu polityków i ułaskawienie to pozostaje w mocy, mimo że akt łaski miał miejsce przed zapadnięciem prawomocnego wyroku. 

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik złożyli odwołania do SN, pojawiło się jednak pytanie, która izba SN ma rozpatrzyć ich wnioski.

Swoje odwołanie Kamiński i Wąsik skierowali do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, w której zasiadają neosędziowie i która nie jest uznawana za sąd, według orzeczeń TSUE. Dlatego marszałek Szymon Hołownia wnioski przekazał do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN, która wnioski rozpatrzy 10 stycznia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych orzekła z kolei, że wygaszenie mandatów poselskich Wąsika i Kamińskiego było bezprawne.

Czytaj więcej

Kalendarium sprawy Kamińskiego i Wąsika. "Afera gruntowa" doprowadziła ich do sądu [INFOGRAFIKA]

W poniedziałek Sąd Okręgowy Warszawa-Śródmieście wydał nakaz doprowadzenia Kamińskiego i Wąsika, odrzucając tym samym wnioski obrony o odmowę wszczęcia postępowania wykonawczego wobec obydwu polityków i wstrzymania wykonania zasądzonej im kary. 

Sąd przygotował „nakazy doprowadzenia skazanych Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do jednostek penitencjarnych”.

Prawo i Sprawiedliwość pisze o braku poszanowania konstytucyjnych  zasad

W imieniu Prawa i Sprawiedliwości decyzję sądu skomentował rzecznik partii Rafał Bochenek. Nazwał ją „skandaliczną i oburzającą”

To kolejny dowód na brak poszanowania prawa i konstytucyjnych zasad, w tym prezydenckiego prawa łaski przez obecną ekipę Tuska i Hołowni. Decyzja ta narusza zasadę trójpodziału władzy i potwierdza polityczne podporządkowanie rządowi Tuska sądu , który wydał taki nakaz" - napisał Bochenek.

Dodał, że jest „ponurym znakiem czasów” wyrok dla ludzi, którzy walczyli z korupcją i jest t powód do uczestniczenia w organizowanym przez obecną opozycję „Proteście Wolnych Polaków”.

Bochenek następnie retweetował wpis Mariusza Błaszczaka, który stwierdził:  „System się domyka. W Tuskostanie sądy mogą stosować prawo tylko tak, jak rozumie je koalicja 13 grudnia”. Komentując słowa byłego szefa MON Bochenek alarmował: "Konstytucja - nie ma znaczenia! Decyzje Sądu Najwyższego - nie obowiązują! Prezydencki Akt Łaski - zlekceważony! To bandyterka !", ponownie namawiając do uczestnictwa w "Proteście Wolnych Polaków".

„Dyktatura”, „Sędziokracja”, „Rebelia i zamach stanu” - komentarze PiS

Były premier Mateusz Morawiecki swój komentarz zawarł w krótkim wpisie o treści: "Bezprawie w czystej formie! Tak właśnie rodzą się dyktatury".

Jan Kanthak ocenia fundamenty, na których jego zdaniem opiera się obecny rząd, „powołany 13 grudnia” - przypomina.

Janusz Kowalski grzmi o „rebelii i zamachu stanu”.

Zdaniem Krzysztofa Szczuckiego  decyzja sądu świadczy o „sędziokracji w czystej postaci”.

Jacek Sasin twierdzi, że „Koalicja 13 grudnia się rozpędza” i zachęca do udziału w „Proteście Wolnych Polaków”.

Polityka
Mateusz Morawiecki wystąpił na konferencji skrajnej prawicy w Brukseli
Polityka
Były minister rządu PiS krytykuje Kaczyńskiego. „Nieprzemyślane deklaracje”
Polityka
Senator: Uzasadnione spotkanie Dudy z Trumpem. Trump faworytem wyborów w USA
Polityka
Europejska tarcza rakietowa. MON odpowiada Błaszczakowi. "Zaskakuje poziom niewiedzy"
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Błaszczak: Tarcza przeciwrakietowa to tarcza finansowa dla Niemiec