Przegrani i wygrani 2023 roku. "Trzecia Droga najbardziej udanym projektem"

Kto najwięcej zyskał, kto najwięcej stracił. Kto ma poważne problemy, a kto może święcić tryumfy w polskiej polityce po 2023 roku? Odpowiedzi na te pytania szukali Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko.

Publikacja: 29.12.2023 15:20

Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia

Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia

Foto: PAP, Paweł Supernak

- W tym roku wszyscy „przegrzewali” tematy, na koniec okazało się, że bilans nie tylko tego roku, ale też czterech lat, to było „przegrzanie” ze strony Prawa i Sprawiedliwości — mówił Michał Kolanko.

Szymon Hołownia przewalczył trudne chwile Polski 2050

- PiS stało się zakładnikiem modelu mentalnego, który najlepiej podsumował Jarosław Kaczyński wpadając na sejmową mównicę i mówiąc, że Donald Tusk jest niemieckim agentem. PiS stał się też zakładnikiem decyzji o wysłaniu wniosku do TK ws. aborcji i tego rozstrzygnięcia. Tylko że to rozstrzygnięcie było jesienią 2020 roku i PiS nie zrobiło nic przez te lata, żeby spróbować temat jakoś skalibrować — ocenił Kolanko.

Michał Szułdrzyński zwrócił z kolei uwagę, że były takie momenty w ostatnich dwóch latach, gdy wydawało się, że to koniec Szymona Hołowni. - Dziś jest drugą osobą w państwie - zauważył.

Czytaj więcej

Wygrani i przegrani w krajowej polityce. Rok Donalda Tuska, Szymona Hołowni i wielkich powrotów do Sejmu

- Polska 2050 była w trudnych sytuacjach, natomiast to nigdy nie był moment rozpadu, były trudne chwile w tym roku dla Polski 2050, ale ostatecznie Szymon Hołownia to przewalczył. Razem z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Bo myślę, że najbardziej udanym projektem politycznym tego roku była Trzecia Droga — ocenił Kolanko. - Tak samo jak udany był projekt polityczny „Szymon Hołownia — marszałkiem Sejmu" - dodał.

Mateusz Morawiecki kandydatem na nowego lidera PiS?

- Mateusz Morawiecki przegrał tę kampanię, ale odbudował zaufanie Jarosława Kaczyńskiego — ocenił następnie Szułdrzyński.

- Ma relatywnie silną ekipę w Sejmie. Są młodzi posłowie, którzy dostali się do Sejmu. Ma z czego budować swoją polityczną przyszłość - mówił Kolanko.

- Myślę, że dzisiaj jest jednym z potencjalnych kandydatów na prezydenta w 2025 roku, jak i potencjalnych kandydatów na nowego lidera PiS - dodał.

- A Jarosław Kaczyński gdzie jest dzisiaj? Symbolicznym momentem 2023 roku był Kaczyński krzyczący do Tuska „pan jest niemieckim agentem” co pokazało wielką niemoc Kaczyńskiego i dobrze go podsumowało — stwierdził Szułdrzyński.

- Nie odbudował moim zdaniem relacji z prezydentem, to się nie wydarzyło w tym roku. To widać przy okazji dyskusji o TVP — dodał Kolanko.

- W tym roku wszyscy „przegrzewali” tematy, na koniec okazało się, że bilans nie tylko tego roku, ale też czterech lat, to było „przegrzanie” ze strony Prawa i Sprawiedliwości — mówił Michał Kolanko.

Szymon Hołownia przewalczył trudne chwile Polski 2050

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Andrzej Duda: Zostałem zaproszony przez Donalda Trumpa do jego prywatnego mieszkania
Polityka
Michał Szczerba: Nie ma jednej afery wizowej, jest kilka afer wizowych
Polityka
Marek Kozubal: Antyrakietowa kopuła europejska, czyli nie tylko niemiecka
Polityka
Mateusz Morawiecki wystąpił na konferencji skrajnej prawicy w Brukseli
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Były minister rządu PiS krytykuje Kaczyńskiego. „Nieprzemyślane deklaracje”