Zbiórka pieniędzy na Grzegorza Brauna. Poseł Konfederacji otrzyma 200 tys. złotych

W ubiegłym tygodniu administratorzy strony Zrzutka.pl wydali oświadczenie w sprawie zbiórek pieniędzy zorganizowanych dla posła Konfederacji Grzegorza Brauna. Akcje zablokowano, jednak poseł otrzyma pieniądze, które do tego czasu zgromadzono. Łącznie na konto fundacji założonej przez Grzegorza Brauna trafi ponad 200 tys. zł.

Publikacja: 19.12.2023 16:29

Grzegorz Braun

Grzegorz Braun

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Po tym jak Grzegorz Braun użył w Sejmie gaśnicy, by zgasić chanukiję, w serwisie zrzutka.pl założono zbiórkę na rzecz posła Konfederacji. W ciągu kilku godzin zebrano w jej ramach ponad 73 tys. zł. Druga zbiórka została zatrzymana, gdy wpłacono ponad 122 tys. zł.

Organizatorzy zbiórki w opisie napisali, że "prezydium Sejmu ukarało posła Grzegorza Brauna maksymalnym wymiarem kary, jaką miało do dyspozycji - odebraniem połowy uposażenia na trzy miesiące i całości diety na pół roku".

"Zbiórka ma na celu udzielnie wsparcia 'działalności posła Grzegorza Brauna' oraz fundusze na pomoc prawną w postępowaniu jakie zostanie wszczęte po złożeniu zawiadomienia przez Hołownię do prokuratury" - głosił opis zbiórki.

Czytaj więcej

Zrzutka na Grzegorza Brauna wyłączona. Wydano oświadczenie

Administratorzy serwisu zrzutka.pl we wtorek wydali nowe oświadczenie w sprawie blokady zbiórek na wsparcie działalności Grzegorza Brauna. 

„Zrzutka.pl stanowi krajową instytucję płatniczą, podlegającą ustawie o usługach płatniczych. Środki wpłacane na określoną zbiórkę gromadzone są na rachunku płatniczym prowadzonym przez nas dla jej Organizatora i od momentu zaksięgowania wpłaty to Organizator staje się ich właścicielem” - czytamy.

„Do podjęcia przez nas decyzji o tym, że przerywamy świadczenie dalszych usług w przypadku zbiórek o określonym celu wystarczające jest zaistnienie ryzyka, że tego typu zbiórki mogłyby prowadzić do naruszenia naszego regulaminu, a zwłaszcza obowiązującego prawa” - przekazano.

„Natomiast Zrzutka.pl sp. z o.o. nigdy nie staje się właścicielem środków już zgromadzonych na rachunkach płatniczych jej klientów i nie ma prawa nimi dowolnie dysponować. Ewentualne pozaregulaminowe decyzje o ich przeznaczeniu może podjąć wyłącznie uprawniony do tego organ (np. prokurator lub sąd)” - informuje zrzutka.pl.

Radca prawny Anna Kubala, organizatorka jednej ze zbiórek, potwierdziła, że na konto fundacji założonej przez Grzegorza Brauna przesłano ponad 73 tys. złotych.

Grzegorz Braun użył w Sejmie gaśnicy

W ubiegłym tygodniu poseł Konfederacji Grzegorz Braun użył gaśnicy, by zgasić menorę w Sejmie. Po zgaszeniu świec chanukowych Braun pojawił się na mównicy sejmowej. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050) wykluczył Brauna z posiedzenia, zapowiedział skierowanie wniosku do prokuratury. Decyzją prezydium Sejmu Grzegorz Braun został pozbawiony połowy uposażenia na pół roku i diet poselskich na sześć miesięcy.

Przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska zapowiedziała, że jej formacja złoży wniosek o odwołanie z funkcji wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka z Konfederacji. Mówiła, że Bosak nie poradził sobie z prowadzeniem obrad po incydencie z udziałem Brauna. Wniosek wpłynął do Sejmu, przedstawicielem wnioskodawców jest Tomasz Trela.

Czytaj więcej

Grzegorz Braun zostanie wyrzucony z Konfederacji? Jasna deklaracja Krzysztofa Bosaka

We wniosku czytamy, że Bosak dopuścił Brauna do głosu po tym, jak poseł Konfederacji zgasił świece chanukowe. "Wicemarszałek Bosak umożliwił posłowi Braunowi wygłoszenie antysemickiego wystąpienia, w którym nazwał uroczystość zapalenia świec chanukowych »rasistowskim, dzikim, plemiennym, talmudycznym kultem« oraz »satanistycznym triumfalizmem«, na który - według posła Brauna - »nie ma miejsca w gmachu Sejmu RP" - czytamy we wniosku Lewicy o odwołanie wicemarszałka Bosaka.

W środę rano Prokuratura Okręgowa w Warszawie z urzędu wszczęła postępowanie w sprawie wydarzeń w Sejmie z udziałem posła Grzegorza Brauna. - Aktualnie trwają czynności procesowe, w trakcie których zabezpieczany jest materiał dowodowy - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Szymon Banna.

Polityka
Tomasz Siemoniak ujawnia liczbę osób, przeciwko którym użyto w Polsce Pegasusa
Polityka
Rekonstrukcja rządu. Donald Tusk odwoła więcej ministrów, niż pierwotnie zapowiadano?
Polityka
Afera Pegasusa. Co ujawni w Sejmie minister Adam Bodnar?
Polityka
PiS układa listy śmierci na wybory do PE. Zaskakujące nazwiska na i poza listami
Polityka
Skandal wokół imprezy z Mateuszem Morawieckim