AfD pokonała kolejną barierę, ma pierwszego nadburmistrza w Niemczech

Skrajnie prawicowa AfD po raz pierwszy w historii wygrała wybory na nadburmistrza - w Pirnie w Saksonii. Kandydat straszył, że w niektórych dzielnicach „dochodzi do wymiany” niemieckiej populacji na cudzoziemską.

Publikacja: 18.12.2023 15:19

Od lewej: Jan Zwerg, sekretarz generalny AfD w Saksonii, Tim Lochner, nowy nadburmistrz Pirny i Joer

Od lewej: Jan Zwerg, sekretarz generalny AfD w Saksonii, Tim Lochner, nowy nadburmistrz Pirny i Joerg Urban, lider AfD w Saksonii

Foto: PAP/DPA

To szok dla niemieckich elit. Izolowana przez inne partie Alternatywa dla Niemiec (AfD) po raz kolejny w tym roku pokazała zdolność do zdobywania władzy.

Najpierw, w czerwcu, świętowała wybór swojego pierwszego starosty — w powiecie Sonneberg w Turyngii. W lipcu po raz pierwszy w historii Niemiec wygrała wybory na burmistrza — w miasteczku Raguhn-Jeßnitz w Saksonii-Anhalt. Teraz pokonała kolejną barierę, jej kandydat po raz pierwszy został nadburmistrzem — w mającej 40 tysięcy mieszkańców Pirnie w Saksonii.

Czytaj więcej

Masa wniosków o azyl w Niemczech. AfD ma paliwo na wybory w landach wschodnich

Nadburmistrz stoi na czele władz w podzielonych na dzielnice większych miastach albo o szczególnym historycznym znaczeniu, z grubsza jest odpowiednikiem polskiego prezydenta miasta.

Zarząd saksońskiej AfD pod ścisłą obserwacją kontrwywiadu, można go podsłuchiwać

Wszystkie landy, w których AfD odniosła w tym roku te sukcesy, leżą we wschodnich Niemczech. W byłej NRD jest według sondaży partią numer jeden.

Czytaj więcej

AfD nie obawia się delegalizacji

Rangę ponurego symbolu ma to, że niedzielne wybory w Pirnie odbyły się tuż po uznaniu przez saksoński kontrwywiad, że zarząd AfD w tym landzie jest ekstremistycznie prawicowy.

Oznacza to, że trafił pod ścisłą obserwację służb — mogę one śledzić polityków, podsłuchiwać rozmowy telefoniczne i umieszczać w oddziale partii swoich tajnych agentów. Niektórzy przeciwnicy AfD mają też nadzieję, że to początek delegalizacji procesu tej partii.

38 procent przedszkolaków i uczniów to cudzoziemcy. „Dochodzi do wymiany” miejscowej ludności niemieckiej na obcą

Kontrwywiad umieścił zarząd saksońskiej AfD na liście ekstremistów przede wszystkim ze względu na jej ksenofobiczne, antyimigranckie hasła.

Czytaj więcej

Radykalna lewica groźna dla AfD. Czerwona Sahra zatrzyma skrajną prawicę?

O zagrożeniach związanych z napływem imigrantów wypowiadał się też chętnie zwycięzca wyborów na nadburmistrza Pirny Tim Lochner.

W wywiadzie dla regionalnego nadawcy publicznego MDR sugerował, że w niektórych dzielnicach już dochodzi do wymiany ludności miejscowej, niemieckiej, na obcą, o czym świadczy odsetek cudzoziemców w szkołach i przedszkolach wynoszący 38 procent.

Przerażenie partii lewicowych. „Demokracja płonie”

Liderzy innych, zwłaszcza lewicowych, partii przyjęli wyniki w Pirnie z „przerażeniem”. Komentowali też, że „demokracja w tym landzie płonie”.

Druga tura wyborów w saksońskiej Pirnie odbywała się w gronie trojga polityków. Kandydat AfD Tim Lochner (oficjalnie bezpartyjny) nie musiał więc zdobywać połowy głosów, by wygrać, w przeciwieństwie do pierwszych przełomowych wyborów na starostę powiatu — pół roku temu w Sonnebergu w Turyngii. Tam potrzebne było ponad 50 proc. poparcia.

I Lochner tyle nie zdobył. Uzyskał 38,5 proc. Pozostała dwójka to jednak także prawicowi politycy — kandydatka chadeckiej CDU Kathrin Dollinger-Knuth (31,4 proc.) oraz Ralf Thiele z lokalnego komitetu Wolnych Wyborców, których poglądy często są zbieżne z AfD (30,1 proc.).

We wrześniu przyszłego roku AfD zamierza pokonać kolejną barierę - wygrać wybory landowe. Będzie miała trzy okazje, wszystkie na wschodzie - w Saksonii, Turyngii i Brandenburgii. Sondaże dają Alternatywie dużą szansę.

W Turyngii (34 proc. poparcia) ma kilkunastoprocentową przewagę nad CDU i rządzącą obecnie z mniejszymi koalicjantami postkomunistyczną Lewicą.

Pierwsza w sondażach jest AfD także w Brandenburgii (32 proc., następna SPD 27 proc.).

W Saksonii ma takie samo poparcie jak CDU - po 33 proc. Pozostałe partie nie przekraczają tam 7 proc.

Pierwsza decyzja nadburmistrza. Nie będzie korzystał ze służbowego samochodu

Pierwszą decyzją pierwszego nadburmistrza wywodzącego się z AfD jest rezygnacja z samochodu służbowego. Tim Lochner, który przez 20 lat prowadził w mieście rzemieślniczy warsztat stolarski, będzie jeździł do pracy własnym autem.

Od razu zapowiedział, że osobiście zajmie się poszukiwaniem współpracowników do ratusza. Jak zasugerował, przede wszystkim muszą być lojalni.

Polityka
Izrael musi odpowiedzieć na atak Iranu. Netanjahu już to zapowiada
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami
Polityka
Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji
Polityka
Mateusz Morawiecki popiera powrót do kompromisu aborcyjnego. „Nie jestem naiwny”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Obelgi, groźby i ataki. Samorządowcy rezygnują z polityki