"The Guardian": Donald Tusk zakończy rządy nacjonalistów w Polsce

"Dwa miesiące po tym jak opozycyjny sojusz zdobył większość w wyborach, wybór (Donalda Tuska na premiera) zakończy osiem lat rządów nacjonalistów (w Polsce)" - pisze "The Guardian".

Publikacja: 11.12.2023 05:26

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP/Paweł Supernak

Brytyjski dziennik określa rządzący Polską od 2015 roku PiS mianem partii "nacjonalistycznej" i "populistycznej".

"The Guardian": Wiele wyzwań przed rządem Donalda Tuska

"Sojusz, na czele którego stał Tusk, zdobył wyraźną większość w wyborach z 15 października, ale prezydent kraju, Andrzej Duda, sojusznik PiS, dał obecnemu premierowi, Mateuszowi Morawieckiemu, pierwszą szansę na stworzenie rządu, co jest postrzegane jako taktyka opóźniania (powołania nowego rządu)" - pisze o sytuacji w Polsce "The Guardian".

Czytaj więcej

12 najtrudniejszych i najpilniejszych zadań przed rządem Tuska

"Morawiecki musi przedstawić nowy rząd w Sejmie (...) w poniedziałek, po czym nastąpi głosowanie ws. wotum zaufania. Prawdopodobnie je przegra. Wtedy Sejm wskaże swojego kandydata - oczekuje się, że będzie to Tusk, który przedstawi swój rząd we wtorek. Po intensywnych negocjacjach między koalicyjnymi partnerami, jest już porozumienie co do składu rządu (Tuska)" - czytamy w brytyjskim dzienniku.

"The Guardian" pisze następnie, że Tusk może objąć funkcję premiera już w środę co "potencjalnie umożliwi mu wyjazd na szczyt przywódców UE, który odbędzie się w czwartek i piątek".

"Będzie to tryumfalny powrót dla 66-letniego Tuska, który był już premierem w latach 2007-2014, zanim porzucił krajową politykę i został przewodniczącym Rady Europejskiej. Będzie on musiał jednak mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Jego koalicja będzie szeroka i potencjalnie trudno sterowna" - pisze "The Guardian". Brytyjski dziennik dodaje, że sytuacja gospodarcza Polski nie jest łatwa, a przed końcem roku nowy rząd musi jeszcze przedstawić budżet.

Duda pokazał jasno, że nie planuje okazać przychylności nowemu rządowi, gdy podjął decyzję, by powierzyć, jako pierwszemu, misję tworzenia rządu Morawieckiemu

Fragment artykułu "The Guardian"

"The Guardian" odnotowuje, że Tusk na piątkowej konferencji prasowej zapowiedział przyznanie 30-procentowych podwyżek nauczycielom oraz przywrócenie rządów prawa w Polsce.

"The Guardian": PiS pozostawia rządowi Donalda Tuska prawne pole minowe

"PiS pozostanie największą partią w parlamencie z 194 mandatami w 460-osobowej izbie niższej - i prawdopodobnie będzie głośną i trudną opozycją" - analizuje sytuację w Polsce "The Guardian". Dziennik pisze też, że Andrzej Duda, który ma prawo weta wobec decyzji parlamentu, "będzie prawdopodobnie hamulcowym ambitnej agendy legislacyjnej" co oznacza, że "nowy rząd może być zmuszonym czekać do wyborów prezydenckich przewidzianych na 2025 rok, by uzyskać poważne możliwości legislacyjne".

"Duda pokazał jasno, że nie planuje okazać przychylności nowemu rządowi, gdy podjął decyzję, by powierzyć, jako pierwszemu, misję tworzenia rządu Morawieckiemu, nawet mimo tego że wszystkie partie jasno zadeklarowały, że nie zamierzają współpracować z PiS i że nie ma możliwości stworzenia większości przez PiS" - pisze "The Guardian". Dziennik cytuje też Tuska, który zarzucił PiS-owi iż ten wykorzystał ostatnie kilka tygodni, by "siać spustoszenie i niszczyć państwo polskie".

"PiS pozostawił też nowemu rządowi prawne pole minowe w różnych, pozornie neutralnych instytucjach państwowych, które były obiektem pełzającego przejęcia przez zwolenników PiS - w tym w sądach i mediach państwowych" - pisze brytyjski dziennik. 

Brytyjski dziennik określa rządzący Polską od 2015 roku PiS mianem partii "nacjonalistycznej" i "populistycznej".

"The Guardian": Wiele wyzwań przed rządem Donalda Tuska

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Był premierem ZSRR, chciał być prezydentem Rosji. Nie żyje Nikołaj Ryżkow
Polityka
Prawybory w Michigan: Joe Biden wygrywa, ale otrzymuje ostrzeżenie od wyborców
Polityka
Kręte drogi Viktora Orbána. O co chodzi premierowi Węgier?
Polityka
Nowa Zelandia jako pierwsza na świecie chciała wprowadzić zakaz palenia. Rząd rezygnuje
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Polityka
Emmanuel Macron postawił się Rosji
Polityka
Premier Słowacji: Członkowie NATO i UE rozważają wysłanie wojsk na Ukrainę