Reklama
Rozwiń

Ustawa "wiatrakowa": Czy Paulina Hennig-Kloska będzie ministrem środowiska?

Sprawa ustawy wiatrakowej jest kolejnym argumentem w nowej koalicji na rzecz konsolidacji energetyki w jednym ministerstwie.

Aktualizacja: 04.12.2023 06:16 Publikacja: 04.12.2023 03:00

Farma wiatrowa

Farma wiatrowa

Foto: PAP, Marcin Bielecki

11 grudnia Donald Tusk przedstawi – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – skład nowego rządu. Równolegle wystartuje tzw. drugi krok konstytucyjny, w którym blisko dwa miesiące po wyborach nowa koalicja przejmie władzę. Z naszych informacji wynika, że w nowym tygodniu liderzy koalicji planują spotkania robocze, by omówić kolejne szczegóły procesu przejęcia władzy.

Naszych rozmówców z koalicji rządzącej pytamy, czy sprawa ustawy wiatrakowej, która w ubiegłym tygodniu wzbudziła kontrowersje nawet w niej samej, wpłynie na nowy rząd. I jego obsadę personalną, bo Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050 ma być, zgodnie z nieoficjalnymi doniesieniami, odpowiedzialna w nowym gabinecie za klimat i środowisko. A to właśnie wokół niej skupiły się dyskusje dotyczące ustawy wiatrakowej i zapisów w niej zawartych, przede wszystkim odległości inwestycji wiatrowych od zabudowań. – Nie będzie bezpośrednich konsekwencji personalnych – słyszymy zarówno z okolic Polski 2050, jak i innych partii tworzących nowy rząd. – To, co wydarzyło się wokół ustawy jest lekcją. Ale nie będzie zmian w powoływanym rządzie – mówi nam jeden z najważniejszych polityków nowej koalicji.

Już od 19 zł/msc przez pierwszy rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

19 zł za miesiąc przez pierwszy rok, od 13 miesiąca każdy kolejny w cenie 39 zł za miesiąc.

Polityka
Sondaż IBRiS: Mocne przetasowania w rankingu zaufania do polityków. Nowy lider
Polityka
Sondaż: PiS znów na czele, KO z największą stratą od miesięcy
Polityka
MON źle wydaje miliardy na zbrojenia? Alarmujące wnioski NIK
Polityka
Powstanie nowa partia, Konfederacja w wersji light? Poznaliśmy kulisy
Sondaż
Sondaż: Czy trzeba ponownie przeliczyć głosy z wyborów prezydenckich? Znamy zdanie Polaków