Marek Suski na mównicy, Szymon Hołownia nie włączył mikrofonu. "W jakim trybie? Przyzwyczajenie"

Wtorkowe posiedzenie Sejmu zaczęło się od wniosku posła PSL, Stefana Krajewskiego o przerwę w obradach. Przed głosowaniem wniosku głos z mównicy sejmowej próbował zabrać Marek Suski.

Aktualizacja: 21.11.2023 14:33 Publikacja: 21.11.2023 12:59

Marek Suski i Szymon Hołownia

Marek Suski i Szymon Hołownia

Foto: PAP, Piotr Nowak

Szymon Hołownia rozpoczął obrady od informacji, że nadał numery druków wszystkim projektom obywatelskim w Sejmie, które "przeszły proces dyskontynuacji". Z kolei wszystkie wniesione projektu ustaw i uchwał wniesione już w Sejmie X kadencji najpierw mają przejść analizy - dodał.

W czasie wtorkowego posiedzenia Sejm ma wybrać członków Trybunału Stanu oraz członków sejmowej komisji.

Wniosek o przerwę w obradach Sejmu w związku z sytuacją na granicy Polski z Ukrainą

Na początku obrad poseł Stefan Krajewski z klubu PSL zgłosił wniosek formalny w związku z "narastaniem kryzysu na granicy polsko-ukraińskiej". - Polski rząd zgodził się w Brukseli na to, żeby nie rozwiązać problemów polskich rolników ze zbożem, które napływało, ale też na to, by poprzeć umowę z Ukrainą, która znosiła pozwolenia dla ukraińskich przewoźników, co jest dzisiaj źródłem tego problemu. Wnoszę o przerwę i przekazanie informacji ministra właściwego, który poparł rozwiązania uderzające w polską gospodarkę. Słyszymy, że rząd działa, ministrowie działają. Chyba to nie polega na oglądaniu Netfliksa i pakowaniu kuwet. Nie broniliście rolników, nie bronicie polskich przewoźników. Zróbcie coś z tym - apelował Krajewski z sejmowej mównicy.

Czytaj więcej

We wtorek zbiera się Sejm. Czym się zajmie?

Do wypowiedzi zgłosił się wówczas minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który wystąpił z głosem przeciw wnioskowi formalnemu.

Minister zaczął tłumaczyć, że "decyzja KE zapadła niezależnie od naszych opinii, bo takich nie zasięgano". - UE podpisała niezależnie umowę z Ukrainą. UE podpisała tę umowę z Ukrainą, bo tak działa ten system, w którym oddajemy powoli swoją suwerenność, a teraz będziemy oddawali ją szybko - kontynuował.

Słyszymy, że rząd działa, ministrowie działają. Chyba to nie polega na oglądaniu Netfliksa i pakowaniu kuwet. Nie broniliście rolników, nie bronicie polskich przewoźników. Zróbcie coś z tym

Stefan Krajewski, poseł PSL

Adamczyk, na co zwrócił mu uwagę Hołownia, przekroczył czas wypowiedzi o pół minuty. Gdy minęło kolejne 30 sekund, a Adamczyk nie kończył, Hołownia wyłączył mu mikrofon.

Szymon Hołownia do Marka Suskiego: W jakim trybie znalazł się pan przed obliczem wysokiej izby?

W tym momencie, gdy Hołownia chciał głosować wniosek formalny, na mównicy pojawił się Marek Suski.

- Panie pośle Suski, w jakim trybie znalazł się pan przed obliczem wysokiej izby? - pytał Hołownia.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Na co cierpi Mateusz Morawiecki

- Ta obecność mnie cieszy, natomiast został zgłoszony wniosek formalny. Wystąpił już jeden poseł jako przeciwnik wniosku formalnego. W jakim trybie chce pan wystąpić panie pośle Suski? - pytał Hołownia.

Wtedy Suski zaczął przekonywać, że z mównicy wystąpił pan minister (Adamczyk, który jednak występował jako poseł, przeciwnik wniosku formalnego - red.). Z sali ktoś krzyknął, że Suski występuje "z przyzwyczajenia".

Czytaj więcej

Antoni Macierewicz protestował, że może mówić tylko trzy minuty. Mówił krócej

- Przyzwyczajenie. Drugą naturą człowieka - odparł Hołownia, który nie pozwolił Suskiemu zabrać głosu nie włączając mu mikrofonu, mimo że Suski stał na mównicy krzycząc, że "to skandal".

- Przypomnę jeśli ktoś z państwa się zagubił, że głosujemy wniosek o przerwę w obradach - mówił tymczasem Hołownia.

Wniosek o przerwę został przegłosowany 237 głosami "za" przy 10 głosach "przeciw" i 209 wstrzymujących się.

Hołownia ogłosił minutową przerwę w obradach, po czym obrady zostały wznowione. W czasie przerwy Adamczyk przypominał mu, że jako minister konstytucyjny, zgodnie z artykułem 186 regulaminu Sejmu ma prawo zabierać głos w każdym momencie obrad.

Szymon Hołownia rozpoczął obrady od informacji, że nadał numery druków wszystkim projektom obywatelskim w Sejmie, które "przeszły proces dyskontynuacji". Z kolei wszystkie wniesione projektu ustaw i uchwał wniesione już w Sejmie X kadencji najpierw mają przejść analizy - dodał.

W czasie wtorkowego posiedzenia Sejm ma wybrać członków Trybunału Stanu oraz członków sejmowej komisji.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Protest w Sejmie. Rolnicy zapowiadają, że nie wyjdą z budynku. Żądają spotkania z Tuskiem
Polityka
Kosiniak-Kamysz o "plecaku bezpieczeństwa": Gotowość na sytuacje kryzysowe to obowiązek
Polityka
Sienkiewicz zdziwiony, że media nie pisały o Tusku, tylko o powalonym drzewie
Polityka
Wybory do Parlamentu Europejskiego: kandydaci - okręg 1 (Gdańsk i woj. pomorskie)
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Polityka
Sprawa Szmydta. Morawiecki: Skandal, że służby nie powstrzymały ucieczki tego zdrajcy