Jarosław Kaczyński: Nasza niepodległość ma być jeszcze raz tylko historycznym incydentem

Istnieje perspektywa przejęcia władzy przez obóz, który chce przywrócić wysokie emerytury esbekom - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Publikacja: 10.11.2023 21:46

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przemawia podczas uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przemawia podczas uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie w ramach obchodów miesięcznicy katastrofy smoleńskiej w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości

Foto: PAP/Paweł Supernak

W przededniu 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało "Marsz Pamięci", który wyruszył po mszy w katedrze Jana Chrzciciela pod pomnik Józefa Piłsudskiego.

Tam głos zabrał prezes PiS Jarosław Kaczyński, który głównie przestrzegał przed utratą niepodległości przez Polskę.

Czytaj więcej

Ardanowski: PiS nie może być oparte tylko o Kaczyńskiego, czyli jednego, starzejącego się człowieka

Według teorii Kaczyńskiego Polska jest zagrożona realizacją planu - już przygotowanego - którego wprowadzenie w życie przez UE prowadzi nie tylko do utraty niepodległości, ale wręcz do "anihilacji polskiego społeczeństwa".

Kaczyński twierdzi, że taki plan został przyjęty przez komisję konstytucyjną Parlamentu Europejskiego.

- To, co ma być jeszcze przedmiotem dalszych obrad jest niczym innym, jak realizacją planu  likwidacji naszej niepodległości. Nasza niepodległość ma być jeszcze raz tylko historycznym incydentem, a Polska byłaby rządzonym z zewnątrz terenem zamieszkałym przez Polaków - przekonywał prezes PiS.

"Niemiecki plan"

Jarosław Kaczyński oświadczył, że aby ten proces zatrzymać, konieczny będzie wielki wysiłek i wielka konsolidacja, bo Polacy chcą być wolni i niepodlegli.

Do realizacji planu pozbawienia Polski suwerenności ma dążyć obóz, który "chce dziś przejąć władzę".

- Ci ludzie z całą pewnością będą dążyli do realizacji tego planu. Na czele tej koalicji stoi partia nie polska, a niemiecka. Partia zewnętrzna - stwierdził polityk PiS.

"Emerytury dla esbeków"

Oprócz tego partie demokratyczne, które w wyborach parlamentarnych zapewniły sobie sejmową większość, mają według Kaczyńskiego zamiar "przywrócić wysokie emerytury esbekom".

- Istnieje perspektywa, choć jeszcze nie pewność, przejęcia władzy przez obóz, który chce przywrócić wysokie emerytury esbekom, czyli dawać przywileje tym, którzy terroryzowali Polskę, którzy podtrzymywali półkolonialny, a chwilami także kolonialny status naszego kraju, którzy prześladowali tych wszystkich, którzy chcieli wolności - wywodził Jarosław Kaczyński.

Na koniec Kaczyński nawiązał do rocznicy katastrofy smoleńskiej.

- Mija 13 lat i 7 miesięcy od zamachu smoleńskiego. Nie będzie łatwo, ale musimy dążyć do zwycięstwa. Tym zwycięstwem będzie obrona niepodległej Polski - powiedział.

W przededniu 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało "Marsz Pamięci", który wyruszył po mszy w katedrze Jana Chrzciciela pod pomnik Józefa Piłsudskiego.

Tam głos zabrał prezes PiS Jarosław Kaczyński, który głównie przestrzegał przed utratą niepodległości przez Polskę.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
„Wyjście” na szefa. Co prokuratura zawaliła w sprawie Marcina Romanowskiego?
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Język śląski. Andrzej Duda zawetował, rząd znalazł na to sposób?
Polityka
Jacek Nizinkiewicz: Czy Szymon Hołownia pomógł Marcinowi Romanowskiemu? W koalicji szukają winnego
Polityka
"Porażka władzy na własne życzenie". Rozmowa z prof. Antonim Dudkiem
Polityka
Ursula von der Leyen przewodniczącą KE po raz drugi