Umowa koalicyjna. Kidawa-Błońska ma zastąpić Tomasza Grodzkiego

Liderzy dotychczasowej opozycji podpisali umowę koalicyjną. Wynika z niej, że Tomasz Grodzki (PO) przestanie kierować pracami izby wyższej parlamentu, a nowym marszałkiem Senatu na dwa lata ma zostać Małgorzata Kidawa-Błońska (PO).

Publikacja: 10.11.2023 17:14

Małgorzata Kidawa-Błońska

Małgorzata Kidawa-Błońska

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Ponad dwa tygodnie temu trzy formacje opozycyjne oświadczyły, że mają wspólnego kandydata na premiera i że jest nim przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. - Potwierdziliśmy gotowość pełnej współpracy i tworzenia nowej większości w przyszłym parlamencie - mówił 24 października lider PO.

W piątek 10 listopada w Senacie przedstawiciele dotychczasowej opozycji podpisali umowę koalicyjną. Dokument parafowali: reprezentujący Koalicję Obywatelską przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, liderzy Trzeciej Drogi - Szymon Hołownia (Polska 2050) i Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) oraz dwaj współprzewodniczący Nowej Lewicy (Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń).

Czytaj więcej

Umowa koalicyjna podpisana. Liderzy KO, Trzeciej Drogi i Lewicy zawarli porozumienie

Partia Razem poza rządem

Partia Razem, która z Nową Lewicą współtworzy klub Lewicy postanowiła, że nie wejdzie do nowego rządu, ponieważ nie udało jej się wynegocjować gwarancji, że zrealizowane zostaną jej postulaty dotyczące m.in. aborcji czy finansowania publicznego budownictwa mieszkaniowego.

Prezydent Andrzej Duda w orędziu wygłoszonym 6 listopada ogłosił, że postanowił powierzyć misję sformowania nowego rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu - przedstawicielowi komitetu wyborczego, który w ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał najwięcej głosów, czyli PiS.

Kadencja Sejmu IX kadencji upłynie 12 listopada, pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji zaplanowano na godz. 12:00 w poniedziałek 13 listopada - poprowadzi je wyznaczony przez prezydenta marszałek senior, poseł PSL Marek Sawicki.

Czytaj więcej

Dlaczego partia Razem nie wejdzie do rządu Tuska? Adrian Zandberg tłumaczy

Nowe prezydium Sejmu. Oto nazwiska części kandydatów

Parafowana w piątek umowa koalicyjna zawarta między Koalicją Obywatelską, Trzecią Drogą i Nową Lewicą zakłada, że kandydatem na premiera dotychczasowej opozycji jest były szef rządu Donald Tusk. Teki wicepremierów mają objąć prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Krzysztof Gawkowski, obecny szef klubu Lewicy.

Funkcje marszałków w Sejmie i Senacie mają być pełnione rotacyjnie. W Sejmie marszałkiem na okres dwóch lat ma zostać najpierw lider Polski 2050 Szymon Hołownia, który nie ma doświadczenia parlamentarnego. Następnie - od 14 listopada 2025 r. - funkcję marszałka izby niższej parlamentu ma przejąć obecny wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty.

Umowa koalicyjna głosi, że koalicja KO-TD-NL zgłosi do prezydium Sejmu dwóch kandydatów na wicemarszałków Sejmu z KO i jednego z PSL (na całą kadencję) oraz po jednym z Nowej Lewicy i Polski 2050 (kandydat partii Hołowni ma zastąpić kandydata partii Czarzastego w połowie kadencji).

Umowa koalicyjna. Ma być nowy marszałek Senatu

Z umowy koalicyjnej wynika, że Tomasz Grodzki (KO) nie utrzyma stanowiska marszałka Senatu. Z zapisów porozumienia wynika, że pierwszą kandydatką do pełnienia godności trzeciej osoby w państwie jest Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), która w kończącej się kadencji parlamentu zasiadała w Sejmie i pełniła funkcję wicemarszałka.

Czytaj więcej

Lista ministrów gotowa? Donald Tusk: Gdybyśmy musieli dziś przedstawić rząd, bylibyśmy gotowi

Po dwóch latach Kidawa-Błońska ma przestać pełnić funkcję marszałka Senatu, a od 14 listopada 2025 r. pracami izby wyższej ma pokierować inna osoba wskazana przez Koalicję Obywatelską.

Umowa koalicyjna zawarta przez Koalicję Obywatelską, PSL, Polskę 2050 i Nową Lewicę przewiduje, że każda z tych partii wskaże do prezydium Senatu po jednym kandydacie do prezydium Senatu. Nazwiska tych osób nie zostały dotąd ujawnione.

Umowa koalicyjna weszła w życie 10 listopada 2023 r., z chwilą podpisania.

Czytaj więcej

Kosiniak-Kamysz zapowiada, że partie będą same zgłaszać to, czego nie ma w umowie

Kim jest Małgorzata Kidawa-Błońska?

Małgorzata Kidawa-Błońska zasiadała w Sejmie nieprzerwanie od 2005 roku. Początkowo bez powodzenia ubiegała się o mandat z ramienia Unii Wolności. W wyborach z 2001 r. nie uzyskała mandatu z list PO (otrzymała 1339 głosów w okręgu nr 19 (Warszawa). W okresie od 2006 do 2013 r. stała na czele warszawskich struktur Platformy Obywatelskiej, od 2002 r. była stołeczną radną PO.

Podczas VIII i IX kadencji Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska była wicemarszałkiem. Przez kilka miesięcy w 2014 r. była rzeczniczką rządu Donalda Tuska (koalicja PO-PSL), w kolejnym roku była rzeczniczką rządu Ewy Kopacz, a następnie marszałkiem Sejmu.

Czytaj więcej

Włodzimierz Czarzasty: Razem poza rządem? Wiedziałem od dwóch miesięcy

W 2019 r. Małgorzata Kidawa-Błońska była kandydatką Platformy Obywatelskiej na premiera w przypadku wygranej PO w wyborach parlamentarnych (większość uzyskało Prawo i Sprawiedliwość). Rok później Kidawa-Błońska była kandydatką PO na prezydenta, ale w maju 2020 r. zrezygnowała z ubiegania się o prezydenturę, zaś kandydatem PO został prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który przegrał wybory z ubiegającym się o reelekcję prezydentem Andrzejem Dudą, popieranym przez PiS.

W wyborach do Senatu 15 października startująca jako kandydatka KKW Koalicja Obywatelska Małgorzata Kidawa-Błońska otrzymała w okręgu wyborczym nr 43 (dzielnice Warszawy: Mokotów, Ursynów, Wawer, Wilanów) 231 122 głosy, pokonując w walce o senacki mandat bezpartyjnego Alvina Gajadhura, kandydata KW PiS (78 293 głosy).

Polityka
Szef BBN mówił do pustej sali w Sejmie. "Posłowie tytanami pracy nie są"
Polityka
Europoseł PSL mówi: Rolnicy zagłosowali na Konfederację. Wśród winnych wskazuje Thun
Polityka
Po pół roku rządu Donalda Tuska: Katalog wyzwań, rekonstrukcja i wakaty
Polityka
Po wyborach do PE: Czego oczekują Polacy od europosłów w nowej kadencji?
Polityka
Fundusz Sprawiedliwości – wiemy nie tylko, ile wydawał, ale także ile dostawał
Polityka
Sondaż: Jak Polacy oceniają rząd Donalda Tuska po pół roku jego pracy?