NIK złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie Mateusza Morawieckiego

Najwyższa Izba Kontroli złożyła do prokuratury zawiadomienie w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego w czasie pandemii COVID-19 - informuje TVN24.

Publikacja: 06.11.2023 14:56

NIK złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie Mateusza Morawieckiego

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

W połowie września prezes NIK Marian Banaś przedstawił wyniki kontroli ws. przebiegu pandemii COVID-19. 

W ramach kontroli sprawdzono m.in. tworzenie i funkcjonowanie szpitali tymczasowych powstałych w związku z epidemią COVID-19. 

- Rządzący nie stanęli na wysokości zadania. Nie zapewniono w pełni gospodarnego wydatkowania ogromnych środków publicznych idących w miliardy. Władze nie realizowały konstytucyjnego obowiązku dotyczącego zwalczania chorób epidemicznych - powiedział prezes NIK.

Czytaj więcej

NIK ocenił walkę rządu z pandemią. Wniosek do TK i zawiadomienia do prokuratury

- Przystąpiono do tworzenia szpitali tymczasowych na masową skalę. Bez żadnego planu utworzono w Polsce 33 szpitale tymczasowe, czyli więcej niż wynosiła liczba takich jednostek w pozostałych państwach europejskich razem wziętych. Utworzone w obiektach wielkopowierzchniowych, takich jak Stadion Narodowy w Warszawie, Centrum Konferencyjne we Wrocławiu czy hala sportowa Szczecinie. Najwyższa Izba Kontroli negatywnie ocenia działania organów państwa związane z tworzeniem, funkcjonowaniem i likwidacją szpitali tymczasowych. Przystąpiono do tworzenia tych placówek w wielkim zakresie, bez planu, analiz kalkulacji. Plan mógł powstać wcześniej, ale minister zdrowia, minister aktywów państwowych i minister obrony narodowej nie przygotowali go, choć już na początku kwietnia 2020 roku dostali takie polecenie od rządowego zespołu zarządzania kryzysowego - mówili przedstawiciele NIK.

Jak informuje TVN24, 13 października do Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęło zawiadomienie NIK, z którego wynika, że istnieje uzasadnione podejrzenie, że w czasie pandemii COVID-19 premier Mateusz Morawiecki popełnił przestępstwo przekroczenia uprawnień, wydając polecenie utworzenia szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym.

Zdaniem NIK szef rządu nie dopełnił obowiązku dbałości o oszczędne wydawanie środków publicznych, a decyzja w sprawie utworzenia szpitala zapadła bez analizy zapotrzebowania na liczbę łóżek. 

Kontrolerzy NIK zwrócili również uwagę, że nie było analizy dostępności kadry medycznej i kosztów przystosowania Stadionu Narodowego do potrzeb szpitala. Miało to doprowadzić do działania na szkodę interesu publicznego i doprowadziło do szkody majątkowej wysokości 69,8 mln zł. 

Czytaj więcej

Kosztowny bilans kancelarii premiera Morawieckiego. KPRM rozrosła się do gigantycznych rozmiarów

W ocenie NIK uzasadnione jest podejrzenie popełnienia przestępstwa opisanego w artykule 231 paragraf 3 Kodeksu karnego. Przemówi mówi o funkcjonariuszach publicznych, którzy "przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego", ale jednocześnie "działa nieumyślnie i wyrządza istotną szkodę". 

Grozi za to grzywna, kara ograniczenia wolności lub do dwóch lat pozbawienia wolności

W połowie września prezes NIK Marian Banaś przedstawił wyniki kontroli ws. przebiegu pandemii COVID-19. 

W ramach kontroli sprawdzono m.in. tworzenie i funkcjonowanie szpitali tymczasowych powstałych w związku z epidemią COVID-19. 

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
„Taśmy posłanki” uznane za niewiarygodne. „Nowa Lewica postanowiła mnie utopić”
podcast
Stan gry na koniec politycznego sezonu: Tusk w górę, Suwerenna Polska w dół
Polityka
Najnowszy sondaż: Jak Polacy oceniają premiera Donalda Tuska i jego ministrów?
Polityka
Krzysztof Kwiatkowski: Donald Tusk beneficjentem dobrych informacji
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Polityka
Andrzej Duda o push backu niemieckiej policji: Działania nielegalne, skandaliczne
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży