Reklama

Sondaż: Komu prezydent powinien powierzyć misję stworzenia rządu? Większość wskazała dotychczasową opozycję

To partie byłej opozycji powinny utworzyć rząd – wynika jednoznacznie z badania IBRiS wykonanego na zlecenie „Rzeczpospolitej”.

Publikacja: 23.10.2023 03:00

Opozycja przygotowuje się na konsultacje z prezydentem Andrzejem Dudą (na zdjęciu).

Opozycja przygotowuje się na konsultacje z prezydentem Andrzejem Dudą (na zdjęciu).

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Od poniedziałku ruszają spotkania i konsultacje w sprawie powołania nowego rządu. Partie, które wspólnie chcą budować większość i dysponują łącznie 248 mandatami – KO, Trzecia Droga i Nowa Lewica – zapowiedziały, że przedstawią prezydentowi wspólne stanowisko. Jaką decyzję podejmie głowa państwa?

Zdaniem prawie 60 proc. respondentów to właśnie na większościową koalicję dawnej opozycji powinien postawić Andrzej Duda. Niespełna 36 proc. badanych wskazuje na partię z największą liczbą mandatów, czyli PiS.

Po poniedziałkowym spotkaniu KO, TD i Lewicy mają przyjąć wspólne stanowisko dotyczące tworzenia nowego rządu.

Czytaj więcej

Zuzanna Dąbrowska: Niech większość rządzi od razu
Reklama
Reklama

Konsultacje w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami komitetów wyborczych, które uzyskały mandat w Sejmie, odbędą się we wtorek i środę. Kolejność spotkań będzie podyktowana tym, ile mandatów zdobyła konkretna partia. W pierwszym spotkaniu udział wezmą politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Polityka
Co wywołało awanturę o reformę PIP? Znamy kulisy wydarzeń na obradach rządu
Polityka
Sześć pytań o 2026 rok w polskiej polityce. Od pokoju na Ukrainie do polexitu
Polityka
Pierwszy sondaż w nowym roku: Co trzeci Polak głosuje na KO
Materiał Promocyjny
Technologie, które dziś zmieniają biznes
Polityka
Minister o ataku zimy: Nie zawsze da się szybko eliminować skutki żywiołu
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama